Münir Nurettin Selçuk

Münir Nurettin Selçuk hakkında merak edilenler. Kimdir? kaç yaşında öldü? Müzik hayatı, kariyeri, kısaca biyografisi.

1900 yılında İstanbul, Sarıyer’de doğan Münir Nurettin Selçuk, 20. Yüzyılın önde gelen ses sanatçıları arasında yer almıştır. Doğum tarihi bazı kaynaklarda, 1899, 1901 ve 1902 olarak ta gösterilmektedir. Ancak kesin bir tarihe ulaşılamamaktadır. Divanı Hümayun muavini ve Darülfünun İlahiyat Şubesi muallimlerinden Mehmed Nuri Bey ile Fatma Hanife Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

1916 senesinde Darü’l-Feyz_i Musiki isimli derneğe öğrenci olarak girmiş ve bir çok halka açık konserde yer almıştır. Bir sene sonra tarım öğrenme niyeti ile Macaristan’a gitmiş olsada, müzik ağır basmış ve ülkemize dönerek kendisini müziğe adamıştır. Döndüğü sene Darülhan’a girmiş, Cumhuriyet’in ilanının iki öncesinde Muzikai Humayın’da görev almıştır. 4 sene Cumhurbaşkanlığı Fasıl Heyetinde çalışmış ve 1926 yılında görevinden istifa ederek İstanbul’a dönüş yapmıştır. 1927 senesinde Fransa Paris’e giderek, Paris Konservatuvarı’nda solfej, piyano ve şan eğitimleri almıştır.

Bir dönem Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda repertuar öğretmenliği yapmıştır.

Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyetine katılan M. Nurettin Selçuk, 16 sene hizmet vermiştir. Bir süre İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda repertuar öğretmenliği yapmıştır. İnanılmaz bir sese sahip olan usta isim, özellikle eski okuyuş tarzı ve yeni anlayışı bir araya getirerek ortaya harika bir icra tekniği çıkartmayı başarmıştır.

3 sene Fransız Tiyatrosu, 5 sene Melek Sineması’nda, 23 sene de Saray Sineması bünyesinde konser vermiştir. Geçmişten günümüze bir çok genç kuşak sanatçının yetişmesinde büyük emekleri bulunmaktadır.

Türk Müziğine eşlikli solo vokal anlayışını getiren Münir Nurettin Selçuk hayatı boyunca 400 civarında plağın altına imzasını attı. Bir kaç tanesi ise çoksesli müzik denemeleri olmuştur.

Bazı besteleri ise, Dönülmez Akşamın Ufkundayız, Endülüste Raks, Yok Başka Yerin Lütfu, Aziz İstanbul, Vesvese, Yar Senden Kalınca Ayrı, Sevdiğin Dünyalar Kadar, Erdi Bahar Sardı Yine, Gündoğarken Yıldızlar, Bir Gülşene Vardık, Bu Hülyalar Diyarında, Havalandı Gönül Kuşu, Bilme Kaç Yıl Aradım, Saki Parıldasın, Aheste Çek Kürekleri, Gittin de Bıraktın Beni, Kalamış, Sevgi Dillerde Yara, GÜmüş Saçlarına Eğdim Başımı, Sevda İle Dillendi.

Münir Nurettin Selçuk Evlilik hayatı ve çocukları:

Enise Hanım ile evlenmiş, bu evliliğinden Timur ve Selim isimlerinde iki oğlu olmuştur. Oğlu Timur Selçuk, Türk pop müzik yorumcusu, piyanist ve besteci’dir.

Ülkemizin en önemli bestekar, musikişinas ve ses sanatçılarından olan Münir Nurettin Selçuk 27 Nisan 1981 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz