Muhterem Nur

0

Muhterem Nur uzun seneler rol aldığı sinema filmleri ve Müslüm Gürses ile evliliğiyle sürekli medyanın gündeminde yer almış usta sanatçılarımızdandır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında neden öldü? hayatı ve biyografi bilgileri merak edilmektedir. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1932 doğumlu ses ve sinema sanatçısı Muhterem Nur Makedonya Manastır’da dünyaya gelmiştir. Babasını hiç tanımamış annesini ise doğum esnasında kaybetmiştir. Teyzesinin yanında büyüyen Nur’a o dönemde Olga ismi verilmiş Yugoslav hükümetinin Müslüman halkına zulmünden dolayı Türkiye’ye göç etmişlerdir. Göçün ardından Tekirdağ’a yerleşmiş ardından 1942 senesinde İstanbul Eyüp’e taşınmışlardır.

Çocukluk yılları Eyüp’te geçen Muhterem Nur Eyüp 36. İlkokulunda okumuş uzun bir süre fabrika işçisi olarak yaşamını sürdürmüştür. Çalıştığı yıllarda o dönemin film yapımcılarından Suzan Yakar Rutkay ile tanışmış ve 1950 senesinde Yıldızlar Revüsü isimli filmde figüran olarak rol almış ve sinema dünyasına atılmıştır. Ardından rol aldığı Üç Arkadaş isimli sinema filmi ile tüm Türkiye tarafından tanındı, daha sonra bir çok filmde başrol oynamıştır.

Bir dönem gazinolarda şarkıcılıkta yaptı. 1961 yılında gazeteci aktör Işın Kaan ile evlenmiş 1963 yılında boşanmıştır.

Sonrasında Cihat Aşkın, Memduh Ün, Yılmaz Duru, Ümit Utku ve Efkan Efekan ile ismi anılan Muhterem Nur 1980 yılında Türk Sanat camiasının usta ismi Müslüm Gürses ile tanışmıştır. 1986 yılında ise Müslüm Gürses ile evlenmiştir.

Muhterem Nur kaç yaşında neden öldü?

20 Mart 2020 tarihinde organ yetmezliği nedeni ile tedavi gördüğü, İstanbul Sarıyer İstinye Devlet Hastanesi’nde 88 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz