Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı ekran severler tarafından özellikle başrolünü üstlendiği Mandıra Filozofu adlı sinema filmi ile tanınmıştır. Hakkında ise hayranları tarafından bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Müfit Can Saçıntı Kimdir?

Müfit Can Saçıntı oyuncu, tiyatrocu, senarist ve yönetmen olarak uzun yıllardır başarılı bir kariyer çizmiştir. 1968 doğumlu usta oyuncu babasının astsubay olması sebebi ile bir çok farklı ilde eğitim hayatına devam etmek zorunda kalmıştır. İlkokul eğitimini, Kırıkkale, Sivas ve Çorum Sungurlu dahil 7 yerde tamamlamıştır. Ortaokul eğitimini Sungurlu, Çorum, Çubuk ve Ardahan Doğubeyazıt. Lise eğitimini ise İstanbul Kartal’da tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek okulunda eğitim görmüş ve TRT bünyesinde çalışmaya başlamıştır. Öğrenci olduğu dönemde Yarın, Genç İnsan, Otomobil ve Boom Müzik adlı dergilerde çalışmış, Kartal Sanat İşliği Tiyatrosu’nda oyuncu olarak sahne almıştır.

1990 senesinde usta oyuncu Levent Kırca‘nın Olacak O Kadar adlı televizyon programında senarist olarak çalışmaya başlamıştır. Kırca’nın oynadığı bir çok skecin altına imzasını atmıştır.

Kahrolsun Şey adlı senaryosu Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen 21. Bağımsızlar Buluşması Film Festivali tarafından Onur Mansiyonu ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Kahrolsun Şey ( Down With Pussy) adlı senaryosu Amerika’da Hollywood Talent Summit ( Hollywood Yetenek Zirvesi) senaryo yarışmasında 200 senaryo arasından yarı finalistlerden biri olmuş. Aynı senaryo yine Amerika’da The Indie Gathering Senaryo yarışmasında özel ödül almıştır.

ATV kuruluşunda Gelişim bölümünde çalışmış, Geldiler adlı gerilim senaryosu yazmıştır. Müfit Can Saçıntı televizyon kariyeri öncesinde, 1996’da Kanal 6, 2002’de Kanaltürk’te ise Aranan Adam isimli bir program yapmıştır.

Zihni Sinir Projeleri, Şakamera ve Şakkadanak gibi yapımlarda metin yazarlığı ve yönetmenlik yapmıştır.
Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı Nereli?

Müfit Can Saçıntı aslen Çorum doğumludur. Hangi Köylü olduğu da merak konusu olan ünlü oyuncu, Çorum’un Sungurlu İlçesi, Gökçam Köyü’nde Alevi Türkmen bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiştir. Bir röportaj’da doğum öncesinde babasının Kırıkkale’de görev yaparken sırf Çorum doğumlu olabilmesi için annesini Çorum Sungurlu’ya götürdüğünü, doğum sonrası tekrar Kırıkkale’ye döndüğünü dile getirmiştir.

Bir çok internet kullanıcısı Ali Müfit Saçıntı adı altında da arama yapmaktadır.

Müfit Can Saçıntı Kaç Yaşında?

Müfit Can Saçıntı 54 yaşında ve 1.80 boyundadır. Doğum tarihi 05 Mart 1968, burcu ise balık’tır.

Müfit Can Saçıntı Evlimi? Çocuğu Varmı?

Müfit Can Saçıntı 2000 yılında Çiğdem Özdemir ile evlenmiş ancak evliliği 2022 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden Duru Saçıntı isminde bir kızı vardır. 22 yıl sonra boşanan çift’in boşanma sonrası yemeğe çıktıkları, ayrıca ünlü oyuncunun TV8’de yayınlanan ‘2. Sayfa’ programına açıklama yaparak dostça boşandık ifadeleri yer almıştır.

Kitapları ile de arama yapılan ünlü oyuncunun kaleme aldığı bir kitabı bulunmuyor. 2019 yılında resmi twitter hesabı üzerinden Felsefe ile ilgilenmeye başlayan arkadaşlar, kitap önerisi istiyor. Başlangıç İçin önereceğim kitap budur: Felsefe El Kitabı Yazan: Selahattin Hilav twitini atmıştır.

Öldü mü? neden öldü? ne zaman vefat etti gibi haberleri de yayınlanan ünlü oyuncu hayattadır, bu tür haberler asılsızdır. 2022 yılında İtiraz Ediyorum isimli oyunu için Isparta’ya gitmiştir. Annesi Güzide Coruk Saçıntı’dır. 2018 yılında facebook hesabı üzerinden Annemin Nezdinde, başta kızımın annesi Çiğdem olmak üzere bütün annelerin gününü kutlarım açıklamasında bulunmuştur.

Babası için de babalar gününde instagram hesabından bir paylaşımda bulunmuştur. Anne ve babasının yer aldığı fotoğrafa şu notları düşmüştür.

“Göğçamlı Gardiyanın oğlu.
Gara Muuttin
Altıparmak baççavuş.
Kara Kuvvetlerinde Futbolcu.
Ve güreşçi.
Sinema astsubayı.
Kıbrıs Gazisi.
Emekli Başçavuş.
Bakkal Muhittin!

Babalık ölmekle bitmez;
O adam benim babam.

Boşverin hediyeyi
Söylemediyseniz, babanıza sevdiğinizi söyleyiniz.”

Tiyatro, Oyunculuk, Yönetmenlik ve Senaristlik kariyeri boyunca bir çok başarılı projenin altına imzasını atmıştır.
Müfit Can Saçıntı

Müfit Can Saçıntı Oynadığı Diziler:

Müfit Can Saçıntı rol aldığı diziler de ayrıca senarist olarak görev yapmıştır.

Çocuklar Duymasın (Mandıra Filozofu Mustafa Ali) 2013
Arka Sıradakiler 2011 / 2012
Zengin Kız Fakir Oğlan 2012
Bana Bunlarla Gel 2012
Hayat Apartmanı 2010
Emret Komutanım 2005
Biz Boşanıyoruz 2004
Şöhretler Kebapçısı 2004
Şeytan Bunun Neresinde 2002
Son 2001
Güldüren Cazibe 1998

Ayrıca 1997’de Ersin Pertan’ın Kuşatma Altında Aşk isimli sinema filminde rol almıştır. Sonrasında rol aldığı sinema filmleri ise, Mandıra Filozofu (Mustafa Ali), Mandıra Filozofu İstanbul, Yaşamak Güzel Şey, Babamın Ceketi ve Maskeler de Düşer.

2012 ve 2016 yılları arasında Seksenler adlı dizinin yönetmenliğini üstlenmiştir. Ayrıca 2014 yılında da Doksanlar dizisinde 2 bölüm yönetmenlik yapmıştır.

Tiyatro Oyunları

İtiraz Ediyorum
Lafını Esirgemeyenler (Oyuncu / Yazar)
Keloğlan He-Man’e Karşı
Hangi Yüzle
Üç Baba Hasan
Öteki Türkiye

@ArtistikYapim isminde youtube video kanalı bulunuyor. Ayrıca resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @mufitcansacinti ‘dır.

1 Yorum

  1. Müfit Can Bey, merhaba tekrar; Ankara Gösteri Sonu’nda kısaca konuşmuştuk. Şu kısa bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum; sonunda sizin bundan gerekli notu alacağınızdan eminim. Diyojen 9 yaşındayken babası kalpazanlıkla suçlandığından Atina’ya sürgün giderler! Büyük İskender’e gölge etme başka ihsan istemez derken Atina’da olduğunu anlayabiliriz. Çünkü Makedonya Kralı Büyük İskender Sinop’a hiç gelmemiştir. Bu arada, O bizim hemşerimiz ve ben Onun Hemşerisi olmaktan gurur duyuyorum!

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz