Mücahit Özden Hun

Mücahit Özden Hun hakkında merak edilenler. Eğitimi, kitapları, çalışmaları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1958 yılında dünyaya gelen Mücahit Özden Hun Iğdır doğumludur. ilköğretim ve Ortaokul eğitimini doğup büyüdüğü Iğdır’da tamamlamış ardından Lise eğitimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden, Elektronik Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Vatani görevini Ankara Mamak Muhabere Okulu’nda tamamlamış, ardından İstanbul TELETAŞ (ALCATEL) şirketinde mühendis olarak iş hayatına atılmıştır. Daha sonra Belçika’da Uluslararası BELL TELEPHONE şirketinde Software Mühendisi olarak görev yapmıştır. 7 sene süre ile Fransa’da, ALLIANCE FRANÇAISE isimli şirkette Bilişim Yöneticisi olarak sorumluluk üstlendi. SORBONNE (Paris -4) ve PARİS XI Üniversitelerinde Elektrik Mühendisliği Eşdeğerlilik ve Ekonomi Politik sertifika programlarını tamamlamıştır.

Fransız Hükümeti “ÖZEL MİSYON ÖDÜLÜNÜ” alan Hun, kazanmış olduğu bur ile Amerika’ya gitmiş ve Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı WHARTON BUSINESS SCHOOL’dan İşletme Master’ın (MBA-Finance) almıştır. Amerika’da çeşitli uluslararası enerji şirketleri bünyesinde Finans Uzmanı ve Planlamacı olarak görev yaptı. Almanya’da Freiburg Üniversitesi’nde 2 sene süre ile Doktora ve Ekonomi Uzmanlığı programını takip etmiş ve eş zamanlı olarak danışmanlık firmalarında görev üstlenmiştir.

Mücahit Özden Hun kısa bir süre için Ankara’da çeşitli kuruluşlarda İngilizce Editör, Çevirmen ve Türk Amerikan Derneğinde eğitmen olarak hizmet vermiştir. 8 ay süre ile Azerbaycan’da İmişli Şeker Zavodu’nda Genel Müdür olarak çalışmıştır. 2007 seçimlerinde IĞDIR Bağımsız Adayı olmuştur.

Kitapları;

Iğdır Sevdası isimli üç ciltlik bir kitap çalışması, mesleki ve siyasi konularda yayımlanmış makaleleri vardır. 1400 Temel Sınav Kelimesi, Iğdır Sevdası Cilt 2, Mizah Ansiklopedisi 2, Iğdır Sevdası Cilt 1, Kürt-Azeri Iğdır Cumhuriyeti. Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı….

M. Özden Hun İspanyolcu, Fransızca, Rusça ve Almanca bilmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz