Muazzez Ersoy

Muazzez Ersoy geçmişten günümüze Türk Müzik dünyasında sesi, tarzı, duruşu ve kaliteli sanatçı kimliği ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmıştır. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Ailesi, yaşantısı, albüm çalışmaları, yaşı, boyu, memleketi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

9 Ağustos 1958 yılında dünyaya gelen usta sanatçı’nın asıl ismi Hatice Yıldız Levent’tir. Çocukluk yılları İstanbul Kasımpaşa’nın Şirket Sokağı’nda geçen Kraliçe lakaplı sanatçı 1998 senesinde Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülmüştür.

Annesi Fatma Hanım Cibali Tekel Tütün Fabrikası’nda çalışmış, babası ise Yaşar Levent Dolmuş Şoförlüğü yapmıştır. Müziğe olan ilgisi ve sevgisinin en büyük etkeni annesidir. Annesinin müziğe olan tutkusu Ersoy’un gençlik yıllarında büyük etki bırakmıştır. Bir dönem tezgahtarlık yapmış, kazandığı birikimleri ile müzik dersleri, eğitimleri almıştır. 1990’da TRT’ye yorumu kendisine ait olan 6 eser göndermiş, denetimden geçen eserlerin ardından ekranlar da müzik severler ile buluşmuştur.

Ortaokul tahsilinin ardından müzik dersleri alan sanatçı, özellikle musiki derslerini Baki Duyarlar ve İrfan Özbakır gibi değerli hocalar eşliğinde tamamlamıştır.


İlk olarak 1982 yılında İstanbul Pembe Köşk Gazinosu’nda assolist olarak sahneye çıkmıştır. Muazzez Ersoy baba tarafından aslen Uzunköprü Edirne‘lidir. Aslan burcudur. Boyu 1.61 cm, kilosu ise 56’dır.

TRT Ankara Radyosu şeflerinden olan Cahit Ünyaylar ile çalışmaya başlamış, 3 sene TC. Kültür Bakanlığı Devlet Korosu Solisti olarak sahne almıştır. İlk albüm çalışmasını ise 1991 senesinde Seven Olmaz Ki ismi ile müzik severlere sunmuştur.

2006 senesinde Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü’nün iyi niyet elçisi seçilmiştir. Dünyada sadece 8 kişi olan iyi niyet elçilerine, 9. olarak Türk müziğinin usta ismi Muazzez Ersoy dahil olmuştur.

Muazzez Ersoy albümleri;

Seven Olmaz ki – Senin İçindi, Her Şeyim Sensin, Senin İçin, Sizi Seviyorum, Sensizlik Bu, Nankör, Kraliçeden Nostaljiler, Mozaik, Seçmeler, Şarkılarla Gel, 29 Altın Eser ve 90’dan Pop. Sizi Seviyorum isimli albümünde Selçuk Tekay ve Ali İhsan Kısaç gibi sanatçılarla çalışmıştır.

1974 yılında henüz 16 yaşında iken evlenen sanatçı iki sene evli kalmış daha sonra boşanmıştır. Bu evliliğinden Ender Diril isminde bir oğlu vardır. İkinci evliliğini ise 18 Haziran 2001 tarihinde ünlü oyuncu İsmet Özhan ile gerçekleştirmiş ancak bu evliliğide 4 ayın ardından son bulmuştur.

Son olarak Serdar Ortaç‘ın Değmez isimli şarkısını seslendirmiş ve Türk Sanat Müziğinin yanı sıra, Pop Müziğininde kraliçesi olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Usta sanatçı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak ve gelişmeleri yakından takip edebilmek için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.muazzezersoy.net


5 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz