Mina Urgan

Mina Urgan Edebiyat dünyasının duayen isimlerindendir. Hakkında merak edilen biyografi bilgileri. kitapları, eserleri, çalışmaları, yaşamı, eğitim ve çalışmaları, kısaca hayatı.

1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar kimliğinin yanı sıra, filolog ve çevirmen olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Özellikle İngiliz Edebiyatı’nın önemli eserlerini Türk Literatürüne kazandıran isim olarak tanınmıştır.

Mina Urgan eğitim hayatı;

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi bölümünden mezun olmuştur. Yine aynı fakülte bünyesinde İngiliz Filolojisi bölümünde Doktora yapmış, Elizabeth Devri Tiyatrosu’nda Soytarılar isimli çalışması ile Doçent olmuştur. 1960 senesinde ise Profesör olarak öğretim üyeliği görevini sürdürmüş 1977 yılında İstanbul Üniversitesi’nden emekli olmuştur.

İngilizce’ye ve Türkçe’ye hakimiyeti ve edebiyata kazandırdığı eserler ile duayen olarak anılan Mina Urgan, Thomas Malory, Henry Fielding, Balzac, Aldous Huxley, Graham Greene, William Golding, John Galsworthy ve Shakespeare’in eserlerini çevirmiştir. Ayrıca yazmış olduğu Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri isimlerinde 2 kitabı okur severler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmıştır.

Mina Urgan Cumhuriyet tarihini yaşayan ve dönemin aydınları ile birlikte yaşayan, medeniyetin gerektirdiği her türlü yeniliğe ve değişime ayak uyduran bir eğitim almış, hayatı boyunca çevresini aydınlatmak için çalışmalarda bulunmuştur.

Türk edebiyatını birçok önemli başvuru kitabı ile tanıştırdı, özellikle Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas Moore isimli çalışması yaşamı özgürlük ve barış teması çerçevesinde yorumlayarak büyük ses getirmiştir.


1995 yılında Virginia Woolf, 1997 yılında D. H. Lawrence İncelemesi isimli kitapları yayınlanmıştır.

Usta yazarın tiyatro kökenli oyuncu Cahit Irgat ile evliliğinden Mustafa Irgat ve Zeynep Irgat isimlerinde iki evladı olmuş, ancak daha sonra boşanmıştır.

18 Nisan 1999 tarihi milletvekilliği seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden milletvekili adayı olmuştur. 1993 senesinde Altın Kitap, 1996 senesinde ise Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü’nü kazanan isim olmuştur.

15 Haziran 2000 tarihinde 85 yaşında iken İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayata gözlerini yummuştur. Kitabında cenaze namazı kılınmaması için vasiyet etmiş olsa da Teşvikiye Camii’nde gerçekleşen dini törenin ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz