Metin Oktay

Metin Oktay Sekiz kız çocuklu bir ailenin 9. evladı olarak doğmuştur. Beş ablası o doğmadan yaşamını yitirmiştir. Babası Hasan Oktay bir fabrika’da işçi olarak çalışmış, annesi ise Fatma Oktay ev hanımıdır. Münevver, Nermin ve Adviye isimlerinde üç ablası vardır.

Karşıyaka Soğukkuyu İlköğretim okulunda okurkan Alsancak’a taşınmış ve İlkokulu Alsancak İlköğretim okulunda tamamlamıştır. Ardından İzmir İnönü Lisesi ve Mithatpaşa Erkek Sanat Enstitüsü Mobilya Bölümü’nde eğitim görmüştür. İlk futbol takımı kadrosu’nda yer alışı Mithatpaşa Okul takımı ile gerçekleşmiştir.

Efsane futbolcu Metin Oktay 1952 senesinde İzmir’de yerel bir takım olan Damlacık Spor ile futbol yaşantısına adım atmış ardından Yün Mensucat’ta futbola devam etmiştir.

Hemen 1 sene sonra İzmir Spor formasını giymeye başlayan Metin Oktay burada gösterdiği performans ile 1 sezon içerisinde Galatasaray Spor Kulübü’nün yolunu tutmuştur. Daha sonra 1961 – 1962 sezonunda İtalya’nın Palermo takımına gitmiş sezon sonu tekrar Galatasaray’a geri gelmiştir.

Toplam 354 maçta 314 gol gibi inanılmaz bir istatistik ile oynayan Taçsız Kral Metin Oktay 1991 yılında Boğaziçi Köprüsü çıkışında trafik kazası sonucu 55 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Aslen Makedonya göçmeni Balkan Türkleri soyundan, İzmir Karşıyaka Çiftefırınlar Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir.

1959 yılında Oya Sarı ile bir evlilik gerçekleştirmiş evliliği bir sene sürmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz