Metin Çakar

İstanbul Eyüp Sultan Camii Başimamı olarak hizmetini sürdüren Metin Çakar 1968 yılında dünyaya gelmiştir. Aslen Trabzon, Vakfıkebir’lidir, İlköğretim 1. ve 2. sınıfı memleketinde, diğer 3 sınıfı ise Hatay Dörtyol’da tamamlamıştır.

Ardından 3 yıllık eğitim ile hafızlığı İzmir Karşıyaka Soğukkuyu Kur’an Kursunda tamamlamıştır.

Bir yıl İsmailağa Kur’an Kursunda hafızlığı güçlendirmiş, Bolu Merkez İmam Hatip Lisesinden mezun olmuştur. Lise eğitiminin akabinde 1 sene Mısır Ezher Üniversitesi Usuliddin Fakültesinde eğitim gören Metin Çakar 16 sene Bolu’da yaşamıştır. Mısır’dan sağlık sorunları nedeni ile dönmek zorunda kalmış, dönüşünün ardından İlahiyat Fakültesi Önlisans programını tamamlamıştır.

Askerlik görevinin ardından ise sırasıyla 15 ay vekil imamlık olmak üzere 2 sene Bolu Merkez Çayırpınar Mahallesi Çayırpınar Camisinde görev yapmış, daha sonra Yıldırım Bayezit Camisine geçmiştir. 1999’da Bolu’da yaşanan depremin ardından bu cami 3 yıl kapalı kalmış, Metin Çakar’da Haseki Eğitim Merkezi Kıraat Bölümü imtihanlarına girmiş, kazanmış ve İstanbul’a taşınmıştır. Haseki’de eğitiminin bitmesine 7 ay kala Eyyüp Sultan Camii imtihanları açılmış, imtihanı kazanmış ve Haseki ile birlikte Eyyüp Sultan Camiindeki imam hatiplik görevini devam ettirmiştir.

Evlidir ve bu evliliğinden, 2 kız, 2 erkek, dört çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz