Meray Ülgen

Meray Ülgen hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? oyunculuk hayatı ve biyografi bilgileri.

1941 yılının Mart ayında Konya Akşehir’de dünyaya gelen usta oyuncu Meray Ülgen Balık burcudur. 1972 yılından itibaren yaşantısını Almanya’da sürdürmüştür.

Çok küçük yaşlarda tiyatro ve karikatür ile uğraşmaya başlamış, hem yurtiçi hem de yurtdışında farklı tiyatroların bünyesinde yönetmen, yazar ve oyuncu olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Sayısız tiyatro oyununda sahne almış ve yönetmenlik yapmıştır. Özellikle Türkiye ve Almanya’nın yanı sıra Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerde de tiyatro, sinema ve dizilerde rol almıştır.

Takva isimli sinema filminde canlandırdığı Şeyh rolü ile 2007 Altın Koza En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur. Almanya’da Alman WDR Tv kanalı için Ali Baba Ve Pappenheimer Ailesi isimli Türk çocuklara yönelik eğitim filminde yönetmen ve senaryo yazarı olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Meray Ülgen rol aldığı diziler ve sinema filmleri;

Namuslu, Süperseks, Takva, Ay Lav Yu, Evet, ich will!, Eyvah Eyvah, 2 ve 3 serileri, Reis, Madımak: Carina’nın Günlüğü, Mucize 2. Rol aldığı diziler ise Muhteşem Yüzyıl Kösem, Reis, Pars Narkoterör, Kuzey Rüzgarı ve Mordkommission İstanbul.

1 Yorum

  1. Meray bey Aslen Niğde Borludur. Asıl soyadıda Esirgendir. Babası Konya Ak şehirde görev yaptığı sırada orada doğduğu için Akşehirli olduğu yazılıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz