Meral Mansuroğlu

1956 yılının Nisan ayında dünyaya gelen ses sanatçısı Meral Mansuroğlu İstanbul doğumludur. Anne tarafından Çerkez (Abaza), baba tarafından ise aslen Azerbaycan’lıdır. Koç burcudur.

Dedesi Maral ismini koymuş ancak nüfus kayıtlarına Meral olarak geçmiştir.

Babasının da Türk Sanat Musikisi aşığı olması nedeni ile küçük yaşlarda Türk Müziği eserlerini öğrenmiş ve icra etmeye başlamıştır.

İstanbul, Kadıköy Acıbadem’de İstanbul Radyosu Ses sanatçısı Hayri Pekşen’in evinde doğmuştur. Acıbadem İkbaliye İlköğretim, Levent Lisesinde ilk ve ortaokul tahsilini tamamlamıştır. 15 yaşında iken Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne başlamış 8 sene müzik eğitimi almıştır.

16 yaşında iken konserlerde solist olarak yer almaya başlayan Meral Mansuroğlu, ilk solo programını Yarımca Kiraz Festivali’nde bestekar Amir Ateş’in kendisini sahneye itmesi ile gerçekleştirmiştir.

1976 senesinde TRT tarafından açılan amatör ses yarışmasına katılmış, 12 Bin kişi içinden TSM dalında 1. olmuştur. Yarışmanın ardından TRT’de istisna akdi ile solo programlar yapmaya başlamıştır.

1981 senesinde TRT’nin açtığı TSM ses sanatçılığı sınavınıda kazanmış ve TRT İstanbul Radyosunda sözleşmeli olarak görev almaya başlamıştır.

1978 yılında Kemal Asım Mansuroğlu’nun bir bestesini icra ederken Kemal Mansuroğlu ile tanışmış ve 1979 yılında nişanlanmış, 1980 senesinde de evlenmiştir. Bu evliliğinden Nilay ve Koray isimlerinde iki evladı vardır.

Günümüzde müzik hayatını, Radyo ve TV programları, konserler, ekstralar ve gazino çalışmaları ile devam ettiren Meral Mansuroğlu yaşantısını İstanbul, Silivri’de deniz kenarında bahçeli bir evde sürdürmekte, hayvanları, bitki ve çiçekleriyle mutlu aile yaşamını devam ettirmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz