Menderes Türel

Menderes Türel AK Parti Antalya Belediye Başkanlığı görevini başarı ile sürdürmektedir. Hakkında ise bir çok soru merak konusudur. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? kısaca hayatı ve biyografisi.

1964 yılının Temmuz ayında Antalya’da dünyaya gelen Menderes Türel anne tarafından aslen Rodos’ludur. İlköğretim, ortaokul ve Lise eğitimini Antalya’da tamamlamış ardından Gazetecilik üzerine İngiltere’de üniversite tahsilini sürdürmüştür. Mezuniyetin ardından uzun seneler memleketi Antalya’da gazetecilik mesleğini sürdürmüştür.

1987 senesinde Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye’nin en iyi gazetecisi seçilmiştir.

1992 ‘de Antalya Ticaret ve Sanayi odası Meclisi üyesi olmuş, 21 Kasım 1987 ve 1999 arası ATSO Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir. Sonrasında yine 2001 ve 2004 yılları arasında da Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 2004 yılının Mart ayında Türkiye Yerel seçimleri için görevinden istifa etmiş ve Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday olmuştur ve Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

2009 yerel seçimlerinde ise görevini CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a devretmiştir. 12 Haziran 2011 Milletvekili genel seçimlerinde Antalya Milletvekili seçilen Menderes Türel, Türkiye Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olmuş 2012 yılında AK Parti MKYK’sına seçilmiş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde tekrar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuş seçimlere katılmış ve görevi Mustafa Akaydın’dan 23.504 oy fazla alarak devralmıştır. Ebru Türel ile evli olan Menderes Türel’in bu evliliğinden iki evladı vardır. Piyano çalmayı, kitap okumayı çok sevmektedir. Ayrıca son olarak bir kaynakta, katılmış olduğu tüm konferansların yaka kartlarını biriktirdiği belirtilmiştir.

Menderes Türel bazı projeleri;

Belediye Başkanlığı süresince bir çok başarılı projenin altına imzasını atmıştır. Bunlardan bir kaç tanesi, ASFİM, Boğaçayı Projesi, Cumhuriyet Meydanı, Güneş Enerjisi Santrali, Hobi Bahçesi, Kepez Katlı Kavşak, Kepez Santral Kentsel Dönüşüm, Kızıllı Entegre Katı Atık, Konyaaltı Sahil Projesi, Mavi Ev, Mola Evi, Raylı Sistem, Sosyal Kart, Sosyal Tesisler, Tünektepe Projesi, Ak Köprü, TürkBeleni, Kaş Agulu Terminali, Yatalak Hasta (Palyatif) Bakım Merkezi, Kız Deresi ve Prof. Dr. Yaşar Uçar Caddesi.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz