Menderes Samancılar

0

Menderes Samancılar hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, oynadığı sinema ve diziler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Menderes Samancılar Kimdir? Nereli?

1954 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen usta oyuncu doğma büyüme Adana, aslen ise Diyarbakır’ın Şükürlü Köyü nüfusuna kayıtlıdır. 8 çocuklu ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen usta isim, Orta 1.den sonra okulu terk etmiş ve Mensucat fabrikasında çalışma hayatına atılmıştır. Çalıştığı dönemde bolca kitap okumaya vakit ayırmış kendisini geliştirmiştir. 1974 senesinde bir gazete tarafından yapılan fotoroman kralı yarışmasına katılmış ve 1. olmuş 2 sene içinde 20’nin üzerinde fotoromanda başrol oynamıştır.

Hürriyet Kelebek’in fotoroman kralı olarak yarışmayı kazanan Menderes Samancılar, yarışmadan önce fabrikada çalıştığını ayrıca mahallelerinde ki düğün salonlarında sunuculuk yaptığını, şiirler yazdığını ve onları okuduğunu dile getirmiştir.

İlk sinema film deneyimini ise 1975 senesinde İnce Memed Vuruldu ile gerçekleştiren usta sanatçı, oyuncu kimliğinin yanı sıra şiir, senaryo ve şarkı sözü yazarlığı ile çalışmalar yapmıştır. 70’li yıllarda İstanbul’da taksicilik yapmış ilerleyen süreçte sinema dünyasına giriş yapmıştır.

Menderes Samancılar Boyu, Kaç Yaşında?

Boyu 1.70 cm, kilosu 70, burcu ise boğa’dır. 2021 yılı itibariyle 67 yaşında olan usta oyuncu geçmişten günümüze bir çok projenin ardından ödüller kazanmış uzun yıllardır sinema ve dizilerde rol almaktadır.

Menderes Samancılar Evlimi? Eşi Kim?

25 yılı aşkın bir süredir Funda Samancılar ile evliliğini sürdürmektedir. Eşi Funda Samancılar yönetmen olarak tanınan bir isimdir. Usta oyuncu Özellikle rol aldığı Sıla, Kış Masalı, Urfalıyam Ezelden, Güvercin ve Çukur gibi diziler ile adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Bir dönem siyaset ile de ilgilenmiş, 1999 senesinde ÖDP Adana Milletvekili adayı olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz