Melih Ziya Sezer

Melih Ziya Sezer hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1932 yılında dünyaya gelen Melih Ziya Sezer Şanlıurfa, Birecik doğumludur. Moda İlköğretim okulu ardından, 1 sene Saint Joseph’te okumuştur. Burada 2 sene hazırlık okumuş ardından Kadıköy Ortaokulu’na gitmiş mezun olmuştur. Daha sonra yatılı olarak Kabataş Erkek Lisesine gitmiş ancak 3 zayıf dersi olması sebebi ile Kadıköy İbrahimağa’’daki Anadolu Lisesine giderek 9. sınıfı tamamlar, 10. sınıfta ise Taksim Lisesi yani şimdiki Atatürk Erkek Lisesi yine 3 zayıf olunca Anadolu Lisesi ikmalden geçer ve Konya Lisesi’nde eğitimine devam ederek mezun olur. 1946 senesinde komşusu olan Önder Dai tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezine piyano resitaline götürülür. Orada klasik müziği çok seven Sezer, keman çalmayı öğrenir. En son İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Melih Ziya Sezer eczacılık kariyeri;

1902 kuruluş tarihi ile İstanbul’un en eski eczanelerinden birisi olan Yeni Moda Eczanesi’nin sahibidir. Eczane ilk olarak Kızıltoprak’ta Eczane-i Saadet ismi ile kurulmuştur. 1928 yılında harf devrimi ile ismi Moda Eczanesi olmuş, 1937 yılında Melih Ziya Sezer’in babası tarafından alınmış olan eczanenin başına Yeni eklenmiştir. Babası Halit Nejat Sezer 11 Kasım 1943 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Babası vefat ettikten sonra işleri devralmış ve uzun seneler Kadıköy’de şifa dağıtmıştır. Günümüzde eczane İstanbul’un en eski 2. eczanesi konumundadır. Özellikle içerisinde yer alan mobilyalar dikkate alındığında mobilyaların 1902’den kalma olması sebebi ile açık ara en eski eczane denilebilecek durumdadır.


118. yılına kavuşan Yeni Moda Eczanesi Moda caddesinin en müstesna mekanlarından birisidir. Girişte zil çalmakta, kalfasız çıraksız olarak işlemektedir. Melih Ziya Sezer, 1973 yılındaki ilk eczane kapatma eyleminde İstanbul Eczacı Odası Başkanlığı yapan isimdir.

Eczacı kimliğinin yanı sıra şiirleri ile de dikkatleri üzerine çeken Sezer’in ilk şiirleri 13 dergisinde yayınlanmıştır. Son şiirleri ise Bizim Sanat Dergisi’nde yayınlanmaya devam etmiştir.

1954 senesinde ilk şiir kitabı Üç Yeşil Zeytin okur severler ile buluşmuştur. 2. kitabı ise 1986 senesinde Pepe ismi ile yayınlandı. 2006 yılında da 3. kitabı Bütün Şiirler yayınlanmış, 2013 senesinde ise Bütün Şiirlerin baskısına yeni şiirler eklenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz