Melek Görgün

1

1949 doğumlu Yeşilçam sinemasının unutulmaz Vamp kadınlarından Melek Görgün ilk sinema deneyimini 1967 yılında Felaket sözcüsü isimli film ile gerçekleştirmiştir. Sadece 1971 yılında 35 adet sinema filminde rol almıştır. Adana Kız Lisesi mezunudur.

Sinema öncesinde Adana’da bir terzi atölyesi açan ve çalışan Melek Görgün bir yandanda mankenlik yapmakta idi. Bir gün İstanbul’dan film çekim ekibinin Adanaya gelmesi ve İnce Cumali isimli filme bir genç kızın daha ihtiyaç duyması neticesinde Görgün ile tanışılmıştır. Üç ay gibi kısa bir sürede toplam 5 sinema filminin başrolünde oynamıştır.

Bir yapımcı o yıllarda çok özverili olan ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan bir oyuncu olduğunu dile getirmiştir. Özellikle Maskeli Şeytan isimli sinema filminde buz gibi, karlı ve soğuk bir havada çırılçıplak soyunmuştur. Ardından oyuncu yumurtalıklarından hastalanmış yine de işini yapmaya devam etmiştir.

O dönemlerin siyah beyaz ve erotik filmlerinde yer alan Melek Görgün geçmişten günümüze 100 kadar sinema filminde rol almış 1978 senesinde sinema dünyasından uzaklaşmıştır.

Demir Karahan’ın kardeşi ve yakışıklı oyuncu Melih Görgün’ün halasıdır.

Melek Görgün rol aldığı bazı sinema filmleri;

İnleyen Nağmeler, Mete Han Amazonlara Karşı, Gültekin Amazon Kızlara Karşı, Acı Prinç, Seninle Ölmek İstiyorum, Canlı Hedef, Çifte Yürekli, Koreli Kemal, Kızım Sana emanet, Sen de Bizdensin, Donanma Kamil, Bomba Ahmet, Son Söz Benim, Battal Gazi Destanı, Aşk Uğruna, Dişi Hedef, Zehir Hafiye, Ölümsüzler, Batakhaneler Kralı, Gecelerin Öfkesi, Sıra Sende Yosma, Sevimli Hırsız, Ölüm Korkusu, Bugün Sende Yarın Bende, Bayan Bacak ve Tabanca Bıçak, Ateş ve Barut, Fakir Kızın Kısmeti, Çapkın ve İnsafsız, Vurguncular, Alemin Keyfi Yerinde, Oniki Çılgın Kız, Beşine de Vur, Hamamcı Şevket, Kazıma Ne Lazım, O de Yavrum Oh de, Alo Polis, Kadınlar Koğuşu, Erkeklik Öldü mü Abiler, Bizim Fıstıklar, Bana Beş Avrat Yetmez, Hayat Kadınları, Su Perisi Elması…

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz