Melahat Pars

0

Melahat Pars uzun yıllar Türk Sanat Müziği sanatçısı olarak mesleğini icra etmiştir. Yorumcu, besteci ve müzisyen olarak bir çok başarılı eserin altına imzasını atmıştır.

1918 yılında dünyaya gelen usta sanatçı 10 Mayıs 2005 tarihinde 87 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Defnedildiği yer İstanbul, Zincirlikuyu mezarlığı’dır. Ölümünün ardından İstanbul Radyosu önünde cenaze töreni düzenlenmiştir.

Annesinin ismi Zehra, babasının ise Hakkı Bey’dir. İlköğretim döneminde ailesi tarafından yetenekleri fark edilmiştir. Daha sonar Kanuni Mustafa Bey’den 2 sene nota ve usul dersleri almıştır. Ardından, Daruttalim-i Musiki’ye (özel bir müzik okulu) devam etmiş, Udi Fahri Kopuz’dan ud ve makam eğitimi almıştır. Udi Cevdet Kozanoğlu, Nuri Halil Poyraz ve Mesut Cemil Bey gibi değerli isimlerden ud çalmayı öğrenmiştir.

Melahat Pars evliliği:

1938 senesinde 20 yaşında iken Askeri Doktor Hazım Pars ile evlenmiştir. Evlendikten sonra eşi’nin görevi nedeni ile Bitlis’e gitmiş 3 sene kadar müzik çalışmalarına ara vermiştir. Daha sonra eşi’nin Ankara’ya atanması ile 1944 senesinde Ankara Radyosu tarafından açılan sınava girmiştir. Orada solist olarak çalışmıştır.

Üç çocuğu olan usta sanatçının çocuklarının isimleri Cengiz, Erol ve Behiç. Oğlu Cengiz Pars, için “Bir mehtap var, bir de sen bu gecenin içinde” sözlerinin geçtiği şarkıyı bestelemiştir. Babasını ise genç yaşlarda yitirmiştir. Babası için ise “Bin dertle yanan gönüle bir zerre deva yok”. hicaz makamında ve müsemmen usulde bestelemiştir.

Melahat Pars 1985 senesinde arkadaşları ile birlikte kurmuş olduğu, Kalamış, Kadıköy ve Marmara müzik derneklerinde yöneticilik görevini üstlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz