Mehtap Demir

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı kurucusu ve başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehtap Demir, aynı zamanda Etnomüzikolog- Halk Müziği Yorumcusu ve Kemane İcracısı’dır.

2011 yılında İsrail’de Türk Müziği konu başlığında Müzik Antropolojisi alanında doktora yapmış 2 sene yaşantısını İsrail’de sürdürmüştür.

Ardından Sosyal Etkileşim ve Müzik konu başlığındaki master tezini Müzikoloji bölümünde tamamlamıştır.

Henüz 11 yaşında iken müzik eğitiminin temelini Ortaöğretim ve Üniversite eğitimini tamamladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında tamamlamıştır.

1978 yılında dünyaya gelen Mehtap Demir Ardahan doğumludur.

2016 yılında Anadolu Kokusu isimli albümü, hem Fransızca Le Parfum d’Asie Mineaure hem de İngilizce The Perfume of Asia Minor isimleri ile müzik severlere sunulmuştur.

Kemane konusunda uzman olan Mehtap Demir kemane konusunda aktif olan tek bayan sanatçıdır.

Ülkemizde şu ana kadar yayınlanmış toplam 4 solo özgün çalışması mevcuttur.

Yrd. Doç. Dr. Mehtap Demir Etnomüzikoloji branş dersleri ile birlikte Anadolu Türk Halk Müziği solfej ve repertuvarı, Darül Elhan Derleme Defterleri repertuvarı, Halk Müziğinde vokal icrası ve Kemane üzerine uygulamalı eğitim vermeye devam etmektedir.

Okutmuş olduğu dersler ise Anadolu Halk müziğinde ritimsel yapı ve yöresel çeşitlilik, Türkiye Müzik folklorunda yöresel tür ve biçimler…

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz