Mehmet Şevket Eygi

0

Mehmet Şevket Eygi hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? kitapları, eserleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1933 yılının Şubat ayında aslen Zonguldak, Karadeniz Ereğli’de dünyaya gelen Eygi, Galatasaray Lisesi’ni bitirmiştir. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. Üniversite’yi 1956 yılında tamamlamış ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda mütercimliğe başlamış bir süre sonra ise gazeteciliğe merak sarmıştır.

Babası İhtiyat Zabiti, bir dedesi İptidal muallimi (Başlangıç, İlkokul öğretmeni) diğer dedesi ise Milli Mücadele Dönemi’nde gözden düşen ve Babıali Baskını’ sonrası Avrupa’ya kaçmak zorunda kalan Kolağası Neşet Bey’dir. Annesi Seher Hanım ise öğretmen’dir, ailenin tek çocuğudur. 6 yaşı bitmeden Galatasaray Lisesi’ne yatılı olarak kayıt ettirilmiştir. O dönemde okuldaki sıra arkadaşı ise Galatasaray ve Milli Takım’ın unutulmaz kalecisi Turgay Şeren’dir.

1970’li senelerde Bugün Gazetesi, haftalık Büyük Gazete, Yeni İstiklal, Son Havadis ve Son Çağrı yayın kuruluşlarında makaleleri yayınlanmıştır.

Günümüzde Milli Gazete bünyesinde yazarlık çalışmalarını sürdüren Eygi genellikle Tasavvufi yaşam, bid’at hareketleri, mezhepsizlik, sabetaycılık ve Osmanlı dönemi gibi konuları kaleme almaktadır.

Mehmet Şevket Eygi eserleri;

Gıybet İlleti
İslami Konular
Birkaç Yazı
Namazı Dosdoğru Kılmak
Yahudi Türkler Yahut Sabetaycılar
Ehl-i Sünnet’i Savunuyorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz