Mehmet Gürs

Dünyaca ünlü Türk Şef Mehmet Gürs Johnson & Wales Üniversitesi mezunudur. Televizyon dünyasının tanınan isimlerinden ve restaurant işletmecisi olarak iş hayatını sürdürmektedir. Özellikle İstanbul’un en ünlü şefi olarak kabul edilen Mehmet Gürs 1969 yılında Finlandiya’da dünyaya gelmiştir. Yay burcudur. 1996 yılında 27 yaşında iken İstanbul’a dönmüştür.

Bir röportaj’da aslen dna olarak yarı kuzey batılı, Finlandiyalı yarı Anadoluluyum diye açıklama yapmıştır. Babası Türk, annesi ise Finlandiya’lıdır. İki pasaportu’nun olduğunu ancak ne tek başına Finlandiya, nede Türkiye vatandaşı’yım demiştir.

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu bünyesindeki Mikla ile birlikte 19 başarılı işletmenin şefi ve ortağı’dır. İstanbul’un çağdaş lokantacılığının temelini başlatan Mehmet Gürs uzun yıllar araştırmalar yapmış ardından araştırmacı şefler, tam zamanlı bir antropolojist, anneler, dedeler ve köylüler ile birlikte bölgenin ürünleri, alışkanlık ve yöntemleri ile geniş bir ağa sahil olmuştur.

Tüm bu çalışmalarının sonucunda ise sahibi olduğu Mikla 2015 yılında dünyanın en iyi 100 lokantası arasında gösterilmiştir.

Mikla’nın yanı sıra aile lokantası zinciri numnum café & restaurant, İtalyan lokantası Trattoria Enzo, yenilikçi self servis lokantası Terra Kitchen ve kahvecilikte yeni sayfa açan Kronotrop Coffee Bar & Roastery markalarını da işletmektedir. Mehmet Gürs Asena Gürs ile evlidir. Bu evliliğinden Bora isminde bir oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz