Mehmet Ali Sarı

Eğitimci ve akademisyen Mehmet Ali Sarı 1933 yılında Bolu’da dünyaya gelmiştir. İlköğretim eğitimini köyünde tamamlamış ardından iki yıl farklı hocalar ile hıfzını tamamlamıştır. Bolu’da iki yıl Talim ve Tashih-i Huruf okumuş ardından 14 yaşında iken hafız olarak 1947 senesinde İstanbul’a taşınmıştır.

İstanbul’a taşındıktan sonra Beyoğlu Ağa Camii odalarından birisine yerleşmiştir. Fatih Camii Baş İmamı Hafız Ömer Aköz’den feraiz ve fıkıh dersleri alan Mehmet Ali Sarı 1959 senesinde İstanbul İmam Hatip Okulunu bitirmiş ve mezun olduğu sene İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne girmiş 1963 yılında mezun olmuştur. Öğrencilik döneminde musiki eğitimi alan Sarı ayrıca Hafız Kemal Batanay’dan tambur ve musiki dersleri almıştır.

Kıraatün Nebi eserinin edisyon kritiği ile doktor ünvanını alan Sarı ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı müdürü olmuştur. Geçmişten günümüzde yüzlerce öğrencinin eğitiminde başrol oynamıştır, aslen Bolu İlİ Seben Tepeköyü nüfusuna bağlıdır.

2 Yorumlar

  1. sayın hocam Kur’an-ı kerim okuma yarışmasını izliyorum oradaki tutumlarınıza üzülüyorum siz ve bilhassa necioğlu herşeyi müziğe bağlıyorsunuz geçen gün Necioğlu bir hafıza sen bundan sonra musiki şinas hafızsın gibi bir söz etti kaideli okumak güzel ancak Kur’an-kerimi bir müzik uygulama alanı yapmak yanlış alimlerin musiki ile ilgili görüşleri malum sonra herkes sizin gibi kaside ve ilahi olarak anlamıyor dolayısıyla bir yanlışın içine düşülmesine vesile olmanız sizi manen mesul duruma düşürür seam ve hürmetler

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz