Mehmet Ali Alabora

Mehmet Ali Alabora kaç yaşında? aslen nereli? kimdir? Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografisi.

Usta oyuncular Mustafa Alabora ve Betül Arım’ın evlatları olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Alabora 1999 senesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Yüksek Lisans yapmıştır. Asıl ismi nüfus cüzdanında Memet olarak geçmektedir.

Memet Ali Alabora ailesi, aslen nereli olduğu ve kökeni ile ilgili bir röportajda şunları aktarmıştır;

Baba tarafım 1910 senesinde Selanik’ten İstanbul’a göçmüş ve 1923 yılında takas ile Selanik’teki mülklerine karşılık kendisine Şişli’de bir apartman verildiğini ve sonrasında Büyükannesinin apartmanı müteahhite verdiğini ve battığını söylemiştir. Babasının anne tarafı ise Çallı ve Pınar aileleri oluyor. Selahattin Pınar babasının dayısı. Selahattin Pınar’ın babası Sadık Efendi, eski Çal mebusu. Ressam İbrahim Çallı da uzaktan akraba. Babaannesinin annesi İsmet Hanım Altunizadeli eski bir İstanbullu.

Annesinin baba tarafı ise Selanikli. Anneannemin soyadı Tuna nehrine atfen ‘Yeşiltunalı’dır. Bulgaristan’ın Rusçuk bölgesinden çıkıp Girit’e gitmişler, Girit’ten sonra Anadolu’ya gelmişler. Annem Çemişkezek doğumlu ama aslen Balıkesir Edremitli. Böyle bir kısmı Anadolu’da, bir kısmı çok daha farklı bir aile. Ama dedem, babam ve ben İstanbulluyuz demiştir. Mehmet Ali Alabora İstanbul doğumludur. Boyu 1.90 cm, kilosu ise 84’tür.

Kendisi gibi oyuncu olan Pınar Öğün ile evlidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz