KimNereli.net

Mazlum Çimen

Mazlum Çimen Kimdir?

Mazlum Çimen
Gerçek adı: Mazlum Çimen
Doğum Tarihi: 18/06/1958 (61 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Boşanmış (Yasemin Göksu ile)
Burç: İkizler
Meslek: Balet Müzisyen Oyuncu
Mezuniyet: Devlet Konservatuvarı İstanbul Üniversitesi
Doğum yeri: Elbistan Kahramanmaraş

Mazlum Çimen Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Mazlum Çimen aslen nereli? Müzik kariyeri, hayatı, ailesi ve diğer bilinmeyenleri ile merak edilen ünlü sanatçılar arasında yer almaktadır. Hakkında kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1958 yılının Haziran ayında dünyaya gelen ünlü sanatçı Mazlum Çimen, Kahramanmaraş, Elbistan Sevdili Köyü’nde doğmuştur. Ailesi ile İstanbul’a göç ettikten sonra Anadolu Hisarı Kavacık’ta Selahattin Karakaşlı İlköğretim okulunda okumuştur. Ardından İstanbul Devlet Konservatuvarında keman eğitimi almış daha sonra okulun bale bölümüne geçiş yaparak 1981 yılında mezun olmuştur. Okulun ilk mezunlarındandır. Baba tarafından aslen Tunceli Hozat’lıdır. Babası Türk halk ozanı Nesimi Çimen 1993 yılında Sivas Madımak olayında otelde hayatını kaybedenler arasındadır.

Mazlum Çimen kariyeri;

Kendisini bildi bileli bağlama çalmaktadır. 1980’li yılların başında kendi bestelerini yapmaya başlamıştır. Ardından babası ve İhsan Yüce’nin desteği ile film müziği alanına geçmiştir. En büyük destek ise kendisine Onat Kutlar’dan gelmiştir. Konservautuvar eğitiminin ardından bale sanatçısı olarak görev yapmaya başlamıştır. Ayrıca bir çok film ve dizinin müziklerine yapmıştır.

20 sene boyunca klasik eserde, Şan Tiyatrosu bünyesinde Yedi Koca Hürmüz’den, Hisseli Harikalar Kumpanyasına kadar bir çok müzikalde dans etmiştir. Babası ile bir çok bölgeyi gezmiş derleme çalışmaları gerçekleştirmiş, aynı zamanda Orhan Gencebay dahil bir çok albüme bağlaması ile eşlik etmiştir. 1989 senesinde Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda Yunus Emre oyunu için besteci ve koreograf aranmakta idi. Bu oyun için tasavvufu, Aleviliği ve baleyi çok iyi bilen birisi gerekmekte idi. Hal böyle olunca aklan gelen ilk isim de Mazlum Çimen olmuştur. Oyunun başarısı ile hem memleketinin hem de ülkenin önde gelen film müziği bestecilerinden olması onun için kaçınılmaz olmuştur.

Mazlum Çimen kazandığı ödüller;

Hayatı boyunca 3 Altın Koza, 1 Ankara Hitit Güneşi en iyi film müziği ödülü, 4 Altın Portakal, 1 İsviçre Ödülü, 1 Orhan Murat Arıburnu Ödülü, 2008 Montpellier Fransa Film Festivali en iyi film müziği ödüllerinin sahibi olmuştur. Ayrıca toplam 14 kez en iyi müzik ödülünü kazanan Mazlum Çimen aday olduğu tüm festivallerde En İyi Film Müziği ödülünü kazanan isim olmuştur.

Bir çok ünlü sanatçıya besteler veren Mazlum Çimen daha sonra eserlerini kendisi seslendirmeye başlamıştır. 2009 senesinde oğlu piyanist Saki Çimen ile beraber Çimen Müzik şirketini kurmuştur.

Albümleri, Eski Bir Sevda, Mem ü Zin, Çimen Türküleri, Büyük Adam Küçük Aşk, Çimen Sesleri, Feryadı İsyanım, Buluşmalar, Hanımın Çiftliği Film Müziği, Lal Figan, Umut, Kötü Yol, Nokta. (film müzikleri) Ayrıca en son Şevkat Yerimdar isimli dizide Bozkır karakterini canlandırmıştır.

1982 senesinde Türk Halk Müziği sanatçılarından Yasemin Göksu ile evlenmiştir. Ancak evliliği 1997 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden 1983 doğumlu Evrim Saki Çimen isminde bir oğlu vardır. Günümüzde ise ünlü sanatçı Zuhal Olcay ile mutlu bir birliktelik sürdürdüğü açıklanmıştır.

Etiketler: ,

Rol Aldığı Diziler

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Mazlum Çimen
Gerçek adı: Mazlum Çimen
Doğum Tarihi: 18/06/1958 (61 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Boşanmış (Yasemin Göksu ile)
Burç: İkizler
Meslek: Balet Müzisyen Oyuncu
Mezuniyet: Devlet Konservatuvarı İstanbul Üniversitesi
Doğum yeri: Elbistan Kahramanmaraş
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

379.112 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

314.244 kez okundu

3.

Tarık Akan

291.860 kez okundu

4.

Mustafa Miraç Kaya

225.606 kez okundu

5.

Tarkan

221.890 kez okundu

6.

Volkan Demirel

219.269 kez okundu

7.

Emre Mor

193.231 kez okundu

8.

Ersay Üner

188.261 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

179.005 kez okundu

10.

İrem Derici

174.855 kez okundu