Maurizio Sarri

0

Maurizio Sarri kaç yaşında? bugüne kadar hangi takımları çalıştırdı? Günümüzde çalıştırdığı takım, futbol kariyeri, geçmişi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1959 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Maurizio Sarri, İtalya Bagnoli’de doğmuştur. Bir süre Banca Monte dei Paschi di Siena isimli bir banka’da çalışmıştır. Banka’da çalıştığı dönemde bir yandan da amatör olarak futbol oynamıştır. Sık sık bankadaki görevi nedeni ile Avrupa’da Zürih, lüksemburg ve Zürih gibi şehirleri gezmiş, o dönemde mutlaka futbol dünyasında yer almak istemiş ve hayallerinin peşinden koşmuştur. 40 yaşına kadar hem bir yandan futbol oynamış, hemde iş hayatını sürdürmüştür.

Bankacılık hayatının ardından 10 sene gibi uzun bir süre küçük yerel takımları çalıştırmıştır. Bu süre içerisinde bir çok başarı elde etmiş ve bir üst takımların dikkatini çekmeyi başarmıştır. 2000 yılında ise Sansovino ile 3 sene üst üste bölgesel amatör kümede şampiyonluk yaşamıştır. 2003 yılında Sangiovannese ile anlaşmış, 2005 yılında İtalya’nın 2. lig ekiplerinden Pescara ile profesyonel sözleşme imzalamıştır.

Maurizio Sarri çalıştırdığı takımlar;

Daha sonra Arezzo, Avellino, Hellas Verona, Perugia, Grosseto, Alessandria, Sorrento ve Napoli takımları ile bir çok başarının altına imzasını atmıştır. 2018 yılında ise İngiltere’nin dünya devi ekiplerinden Chelsea ile 30 Haziran 2021 tarihine kadar sözleşme imzalamıştır.

Özelikle 2016 – 2017 sezonunda Napoli’nin Ligi 3. sırada bitirdiği sezon, yılın en iyi teknik direktörü seçilmiştir. Ardından Enzo Bearzot ödülünü kazanmıştır. O sezon 8 maç üst üste galip gelmiş ilk yenilgisini Aralık’da, diğer yenilgisini ise tam üç ay sonra almıştır. Sezonun ikinci yarısında anlaştığı Napoli ile toplam 1 beraberlik ve 10 galibiyet elde etmiştir. Tüm bu başarılarına rağmen sık sık takımları defansif yönettiği şeklinde eleştirilere de zaman zaman maruz kalmaktadır.

Spor adamı kimliğinin yanı sıra sıkı bir sigara tiryakisi olduğu da bilinen teknik adam maç esnasında sık sık sigara içmektedir. Hatta 2018 yılında Almanya’nın Leipzig ekibi tarafından kendisine stad’da sigara odası yapılmıştır. Futbol oynadığı dönemlerde hep amatör takımlarda forma giymiş, hiç profesyonel olamamıştır. Ancak günümüzde Teknik Direktör olarak dünyanın en üst seviyesine sahip takımları çalıştırarak hayallerini gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz