Mahmut Övür

1956 doğumlu gazeteci, yazar Mahmut Övür Lise eğimini Erzurum’da tamamlamış ardından İstanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden 1982 yılında mezun olmuştur. Mezun olduğu sene gazetecilik mesleğine Türk Haberler Ajansı ile adım atmıştır. Boğa burcudur.

1984 yılında askere gitmiş dönüşünde mesleğine Nokta’da Adliye ve Polis muhabiri olarak devam etmiştir.

1991 yılında Star ekranlarında bir çok haberin altına imzasını atmış ve Türkiye’nin 2. özel kanalı Kanal 6’nın kuruluşunda yer almıştır. Adliye Koridorları, Kayıp Aranıyor ve Acil Servis ile Atv ekranlarında görevini sürdüren Övür 1995 yılında Altın Objektif Ödülünün sahibi olmuştur. Özellikle susurluk skandalı ile ilgili önemli haberlerin altına imzasını atmış, 1997 yılında ayağından vurulmuş ve yaptığı bir çok haber ile damarlara bastığı için bedel ödemiştir.

Kanal 6 Haber Genel Yayın Yönetmenliği, Sabah Gazetesi Özel Haber Müdürlüğü gibi görevleri üstlenen Mahmut Övür evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır.

2015 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi 25. Dönem Milletvekili adayı olmuştur. Mahmut Övür aslen Kars Cala Köyü nüfusuna bağlıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz