Mahmut Atilla Kaya

Mahmut Atilla Kaya Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK Üyesi, İzmir Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi’dir. Hakkında kısaca aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1973 yılının Temmuz ayında aslen İzmir, Torbalı’da dünyaya gelmiştir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü Torbalı İlçesi’nde tamamlamıştır. Ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden derece ile mezun olmuştur.

Üniversite mezuniyetinin ardından memleketi Torbalı’ya dönerek serbest avukatlık yapmaya başlamış, askerlik görevini 1997 yılında Jandarma Komando Asteğmen olarak Tunceli Nazımiye Jandarma Komando Bölüğünde tamamlamıştır.

Konya ve Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulları’nda Hukukçu Üye olarak görev yapan Mahmut Atilla Kaya AK Parti Genel Merkezi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’deki davalarında avukatlığını sürdürmüştür.

Mahmut Atilla Kaya siyaset hayatı;

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde sade bir üye olarak siyaset hayatına adım atmıştır. Daha sonra 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Torbalı Belediye Başkan Adaylığı, 2006 ve 2009 yılları arasında Torbalı İlçe Başkanlığı, 2010 ve 2012 yılları arasında İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeliği. İl Başkan Yardımcılığı ve Dış İlişkiler Başkanlığı, 2012 ve 2014 yılları arasında ise İzmir İl Başkan Yardımcılığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

2014 yerel seçimlerinde İzmir İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevine getirilmiş, 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonucunda AK Parti İzmir Milletvekili seçilmiştir. 2016 senesinde AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Mahmut Atilla Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Adalet Komisyonu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Siyaset hayatının yanı sıra spor kulübü yöneticiliği görevlerini de üstlenen Kaya, bir dönem Kulüp Başkanlığı görevinde bulunmuş, İzmir Torbalıspor’u amatör ligden profesyonel lige çıkartmıştır. İngilizce diline hakimdir.

Eşi Pınar Çağlar Kaya’da İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini Torbalı’da tamamlamıştır. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuş aktif olarak Serbest Diş Hekimi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bu evliliğinden Beyza isminde bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz