Macit Sonkan

0

Deneyimli oyuncu Macit Sonkan 1953 yılında İzmir Torbalı Yazıbaşı’nda dünyaya gelmiştir. Devlet Tiyatrosu’na 1978 yılında giriş yapmıştır. Tiyatro’ya adım attıktan sonra sinema ve dizilerde rol almaya başlamıştır. Güzel Sanatlar Tiyatro Oyunculuk Bölümü mezunudur.

Özellikle Çocuk Tiyatrosu üzerine yoğunlaşan Macit Sonkan bir çok yurt dışı tiyatro oyunundada yer almış ve ödüller kazanmıştır. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda iken Ketçaplı Spagetti Rainer Hachfeld isimli oyunu yönetmiştir.

Bugüne kadar Camdan Kalp, Acı ve Tatlı Günler, İnsan Kurdu, Abuzer Kadayıf, Deli Yürek, Dilberin Sekiz Günü, Avanak Kuzenler, Güneşi Gördüm ve Melekler ve Kumarbazlar isimli sinema filmlerinde rol almıştır.

Rol aldığı diziler ise; Dost Eller, Ateşten Günler, Süper Baba, Çiçek Taksi, Gurbetçiler, Köşe Kapmaca, Tersine Akan Nehir, Yasemince, Artık Çok Geç, Hayalet, Aşkımızda Ölüm Var, Alanya Almanya, Ezo Gelin, Hasret, Dede Korkut Hikayeleri, Aşk Bir Hayal ve Alev Alev şeklindedir. Özellikle Aşktan Kaçılmaz dizisinde İskender Ağa karakterinde kötü adam rolü ile büyük bir oyunculuk sergilemiştir. Ardından Fox Tv ekranlarında yayınlanan Deli Gönül dizisinde oynamış, Nefes Nefese dizisinde ise Şakir karakterini canlandırmıştır.

Günümüzde ise ATV ekranlarında yayınlanan Hercai dizisinde rol almakta ve dizide Nasuh Şadoğlu karakterini canlandırmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Ceyda Olguner

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz