Lütfü Türkkan

Lütfü Türkkan aslen nereli? kaç yaşında? siyaset hayatı, kısaca biyografi bilgileri. iYi Parti TBMM Grup Bşk. V. 24. ve 27. Dönem Kocaeli Milletvekili hakkında merak edilen soruların cevapları.

1959 yılında dünyaya gelen eski Milliyetçi Hareket Parti Milletvekili Lütfü Türkkan İyi Parti Kurucu üyeleri arasında yer almaktadır.

İstanbul doğumlu Kova burcu’dur. Annesi Halise Hanım, babası ise Cevat Bey’dir. Şebnem Türkkan ile evlidir bu evliliğinden, Dilara, Mehmet Nezir, Türküm ve Nihan isimlerinde dört evladı vardır. Aslen Makedonya göçmenidir.

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyeliği ve Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. Ayrıca Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Komite Üyeliği, Bursaspor As Başkanlığı, Vardarspor ve Karagümrük Spor Kulüplerinin Başkanlığını yapmıştır. Üye olduğu diğer kuruluşlar ise Türkiye Yağ Sanayicileri Derneği, Sivil Toplum Örgütleri Birliği, Rumeli Eğitim Vakfı (Yönetim Kurulu Başkanı)

Kabataş Erkek Lisesi ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulunda da eğitim görmüştür. 2004 senesinde ise Makedonya Kiril Metodij Üniversitesi Türkoloji Bölümüne başlamıştır. Siyasi kimliğinin yanı sıra Tügmad Türkkan Gıda A.Ş Yönetim Kurulu başkanlığı ile iş hayatını da sürdürmektedir.

24. Dönem MHP Kocaeli Milletvekili olarak mecliste yer alan Lütfü Türkkan, 2017 senesinde İyi Parti bünyesine dahil olmuştur. Günümüzde İyi Parti Grup Başkanvekili olarak siyaset hayatını sürdürmektedir.

2015 yılında Twitter hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile 4 yıl 8 aya kadar hapsi istenmiştir. Ardından mahkeme, davaya ilişkin kararında, paylaştığı ifadelerin eleştiri sınırında ve ifade hürriyeti kapsamında olduğunu, bu nedenle de yüklenen suçun kanunda suç olarak tanımlanmadığını belirtmiş ve beraat kararı vermiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz