Liam Neeson

Liam Neeson hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? boyu, kilosu kaç? hangi sinema ve dizilerde rol almıştır? Kısaca oyunculuk kariyeri, biyografi ve hayatı.

1952 yılında Kuzey İrlanda, Ballymena’da dünyaya gelmiştir. Burcu İkizler, boyu ise 1.93 cm’dir. Annesi Katherina Neeson aşçılık yapmış, babası Bernard Neeson ise bir anaokulunda bekçi olarak çalışmıştır. Koyu bir Katolik olarak yetişmiş, ismini kilise’de bir Rahip tarafından almıştır. Rosalina, Bernadette ve Elizabeth isimlerinde üç kız kardeşi olan Liam Neeson 9 yaşında iken boks yapmaya başlamıştır. Bir hayli iddialı konuma gelmiş İrlanda Gençler Şampiyonluğu yaşamış 15 yaşında iken çıktığı bir boks karşılaşmasında burnu kırılmış ve boksu bırakmaya karar vermiştir.

Üniversite eğitimini Belfast Üniversitesi’nde fizik ve bilgisayar bilimi dalında sürdürürken ailesinin zoru ile devam ettiği eğitimini yarıda bırakmıştır. Ardından bir bira markası olan Guinness’te çalışmaya başlayan Liam Neeson, daha sonra forklift operatörü, kamyon şoförü gibi bir çok meslekte çalışmıştır. O dönemde 2 sene Lyric Players Tiyatrosu’na kayıt olmuş ve eğitim görmüştür.

İlk sinema deneyimini ise 1977 yılında Pilgrim’s Progress isimli film ile gerçekleştirmiş 1 sene sonra Dublin’e taşınmıştır. İrlanda Dublin’de Gaiety School of Drama Okulunu bitirmiş ve Lirik Oyuncular Tiyatrosu’nda sahneye çıkma fırsatı yakalamıştır. The Risen People isimli oyunun kadrosuna dahil olarak 2 senelik daimi bir iş bularak profesyonel olarak tiyatro hayatına adım atmıştır. O dönemde yönetmen Martin Boorman tarafından keşfedilerek 1981 yılında Excalibur adlı filmin oyuncu kadrosuna dahil oldu. Film setinde tanıştığı Helen Mirren ile birliktelik yaşamış daha sonra ayrılmıştır.


Sinema severler tarafından en bilinen rolü Schindler’in Listesi filminde ki Oscar Schindler rolüdür. Ancak asıl çıkışını ve seyircinin kendisini kabullenişini Star Wars filminde canlandırdığı Jedi Qui-Gon Jin karakteri ile gerçekleştirmiştir. 1993 yapım Shindler’in Listesi filmi ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday olmuştur.

Liam Neeson evli mi? çocukları, ailesi;

1 Temmuz 1994 tarihinde oyuncu Vanessa Redgrave’nin kızı olan ve kendisi gibi oyuncu Natasha Richardson ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 1995 doğumlu Michael ve 1996 doğumlu Daniel isimlerinde iki oğlu vardır. Eşi Natasha Richardson 18 Mart 2009 tarihinde Montreal’de tatil yaptıkları dönemde kayak yaparken düşmüş ve beyin kanaması geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

Liam Neeson Müslümanlık açıklaması;

2014 yılında Müslümanlık ile ilgili açıklamaları ile uzun süre Müslüman dünyasının gündeminde yer almıştır. İstanbul’a yaptığı bir ziyaret sonrası Neeson The Sun gazetesine röportaj vermiştir. Röportajında İslam dininden çok etkilendiğini belirtmiş, İslam dininin insanı kendisine çeken bir özelliği var, Müslümanların dua şekli sizin ruhunuza hitap ediyor açıklamasında bulunmuştur. Son olarak ise Ona hiçbir sorun olmadan sarılabilirim demiştir.

Rol aldığı bazı sinema filmleri;

Krull, The Bounty, Duet for One, Misyon, Suspect, Ölüme Yakarış, The Good Mother, Yaz Aşkı, Ölüm Havuuz, Şatonun Ruhları, Adaleti Ararken, Büyük Adam, Karanlık Adam, Kocalar ve Karılar, Mucize Adam, Shining Throught, Ethan Frome, Ruby Cairo, Schindler s List, Nell, Rob Roy, Brevehart, Özgürlüğün Bedeli, İlk Günah, Sefiller, Perili Ev, Aşk Silahı, Mağaralara Yolculuk, Tehlikeli Saatler, New York Çeteleri, Yıldız Savaşları, Aşk Her Yerde, Kinsey, Batman Begins, Cennetin Krallığı, Seraphim Falls, Taken, Trumbo, The Other Man, Diriliş, A Takımı, Five Minutes of Heaven, Narnia Günlükleri, Titanların Savaşı, Kimliksiz, The Hangover 2, Kara Şövalye Yükseliyor, Takip: İstanbul, Başkanların Hizmetkarı, Titanların Öfkesi, Cesur Zebra, Fındık İşi, Kanunun Ötesinde, Lego Filmi, Manny, Non-Stop, Road, Ted 2, Takip 3, Silence, Operation Chromite, Canavarın Çağrısı, Mark Felt, Yılbaşı Sürprizi, The Ballad of Buster Scruggs, Yolcu, Cold Pursuit / Soğuk İntikam.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz