Lefter

0

Türk futbol tarihinin unutulmaz isimlerinden Lefter 1925 yılında İstanbul açıklarında, prens adaları ismi ile de bilinen Büyükada’da dünyaya gelmiştir. Büyükada’nın eski yunanca ismi Prinkipos’tur. Aslen Yunanistan, Rum asıllı olan Lefter’in anne ve babası Argyro Küçükandonyadis ve Christofis Küçükandonyadis’tir.

Balıkçı bir ailenin 7 çocuğundan birisi olarak doğan Lefter 1947 yılında Stavrini Hanım ile tanışmış, 1950 yılında evlenmiştir. 65 sene boyunca ailesi ile mutlu bir yaşam sürdürmüştür. Bu evliliğinden iki kızı vardır.

Futbol hayatına 1 Mayıs 1944 tarihinde Taksim takımı ile adım atmıştır. Üç yıl futbola ara vermiş ardından 1 Temmuz 1947 tarihinde Fenerbahçe takımı ile futbol yaşantısına devam etmiştir. Ardından yine 4 yıl ara veren Lefter 1 Temmuz 1951’de Fenerbahçe’den Fiorentina takımına transfer olmuştur. Daha sonra OGC Nizza, Fenerbahçe ve AEK Atina takımlarında forma giymiş 1 Temmuz 1964 tarihinde futbola veda etmiştir.

23 Nisan 1948 tarihinde Türk Milli futbol takımına katılmış, Türkiye Milli takım formasını ise toplam 51 kez giyen Lefter bu karşılaşmalarda 21 gol atmıştır.

Hem Fenerbahçe, hem de Türk Milli takım forması altında uzun yıllar unutulmaz performansı ve beyefendiliği ile taraflı tarafsız tüm futbol severlerin büyük sevgisini kazanan efsane isim 13 Ocak 2012 tarihinde kalp yetmezliği sonucu 87 yaşında iken, İstanbul, Şişli’de yaşama veda etmiştir.

2018 yılında Şenol Güneş‘inde önerisi üzerine Süper Lig’in yeni sezonunun adının, Lefter Küçükandonyadis olduğu açıklanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz