LeBron James

NBA kariyerine 2003 yılında adım atan LeBron James, oynadığı tüm sezonlarda kariyerini hep üst noktaya taşımayı başarmıştır.

2003/04 sezonunda Cavaliers forması ile Doğu 9.su olmuş, playoffları 1 galibiyetle kaçırmış, yılın çaylağı ödülünü almış ve All-Rookie ilk takımına seçilmiştir. 20.9 sayı, 5.9 asist ve 5.5 ribaunt ortalamasını yakalamıştır.

Bir sonraki sezonda All-NBA takımına seçilen LeBron James ilk kez All-Star olmuş ve 27.2 sayı, 7.4 ribaunt, 7.2 asist ortalamasına ulaşmıştır. 2009 – 2010 sezonuna kadar Cavalier formasını giyen LeBron daha sonra Heat, tekrar Cleveland Cavaliers takımı ile NBA kariyerini sürdürmüştür.

Annesi henüz 16 yaşında iken LeBron James dünyaya gelmiştir. 9 yaşında iken basketbol ile tanışan LeBron James, ilk amatör Atletizm Birliği’ne bağlı Kuzeydoğu Ohio Şut Starları takımında forma giymiştir. Lise kariyeri için bir çok okuldan teklif almış LeBron eğitimini St Vincent-St. Mary Lisesinde sürdürme kararı vermiştir.

Lise takımı ile ilk sene maç başına 21 sayı 6 ribaunt ortalaması ile sağlam bir performans göstermiş takımı eyalet şampiyonluğunu kazanmıştır. NBA socutları onu izlemek için gelmiştir.

Lise 2. sınıfta Ohio Mr. basketbol ve Amerika Yılın en iyi Liseliler Beşine seçilmiş, ayrıca Lisenin ikinci döneminde Mr. Basketbol seçilen tarihteki ilk oyuncu olmuştur.

Lise döneminde bir süre futbol’da oynayan LeBron ayak bileğinin burkulması nedeni ile futbolu bırakmıştır. Sakatlık olmasaydı futbol kariyerindede büyük başarılara imza atabilecek yeteneklere sahip olduğu spor analistleri ve futbol eleştirmenleri tarafından sıkça dile getirilmiştir.

Spor dünyasının dışında bir çok kitap, belgesel ve televizyon reklamlarınında yüzü olan LeBron bir dönem ESPY Ödülleri ve Saturday Night Live gibi programların konuk sunucusu olarak televizyon dünyasında yer almıştır.

LeBron James, Savannah Brinson ile evlidir. Zhuri, Bryce Maximus, Matt ve LeBron James Jr. isimlerinde dört çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz