Kübra Erat

Kübra Erat hakkında merak edilen basketbol kariyeri. Kaç yaşında? Boyu, kilosu kaç? aslen nereli? hangi takımlarda oynadı? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Kübra Erat 12 Şubat 1995 tarihinde Kahramanmaraş ilimizde dünyaya gelmiştir, boyu 1,69 cm, burcu ise Kova’dır. Okulda bahçede basketbol oynayanlara çok özenoiğini, bir süre sonra onların arasına katıldığını ve okul takımına seçildiğini belirtmiştir. Ardından okul takımında oynaması için veli izin belgesi istenmiş, okulun müdürü bizzat kendisi belgeyi götürerek imzalatmıştır.

Basketbola 9 yaşında okul takımıyla başladığı basketbol hayatına sırasıyla Ceyhan Belediye spor altyapısı Mersin Kurtuluş Osmaniye ve Adana Aski takımları ile devam etmiştir. 2016-17 sezonunda en çok üçlük atan oyuncu olarak ismini sezona yazdırmayı başarmıştır.


2017-18 sezonunda ise Bornova Becker Spor kulübüne transfer olan Erat Süper Ligde mücadele etmeye başladı. Kendisi için başarılı bir sezonun ardından BOTAŞ radarına giren Kübra, sezonun bitimiyle BOTAŞ’a transfer oldu.

2018-19 ve 2019-20 sezonunda BOTAŞ formasıyla birçok maçta görev almış ve bir röportajda kendisini şu cümleyle özetliyor “eğer biri beni savunması ile durdurmayı başarabiliyorsa işte o zaman sakat olduğumu anlıyorum, yoksa normal koşullarda beni kimse durduramaz”.

Daha önce Ümit Milli takımının da formasını giyen Kübra, 27 Haziran – 7 Temmuz 2019 tarihleri arasında Letonya ve Sırbistan’ın ortaklaşa düzenlediği 2019 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası için Milli Kadın Basketbol takımı aday kadrosunda çağrıldı. Bu arada İlk defa Kahramanmaraş’lı bir basketbolcu Basketbol Milli takımında forma giymiş oldu.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz