Korkut Boratav

Korkut Boratav ülkemizin yetiştirmiş olduğu en önemli akademisyen isimlerden birisidir. Hakkında ise kaç yaşında? aslen nereli? eğitim hayatı ve biyografi bilgileri merak konusudur.

1935 yılında aslen Konya’da dünyaya gelen Korkut Boratav Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1959 yılında mezun olmuştur. Babası Halkbilimci Pertev Naili Boratav’dır. Üç çocuğu vardır.

Mezuniyetin ardından Maliye Teorisi üzerine Yüksek Lisans yapmış ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne asistan olarak girmişitr. Yine aynı üniversite’de iktisat doktorasını tamamlamış, 1964 ve 1966 yılları arasında İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde araştırmalar yapmıştır. 1972 yılında Doçent olmuş, 1974 senesinde Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nde danışmanlık yapmış, 1980 yılında ise Ankara Üniversitesi Senatosunca profesörlüğe yükseltilmiştir.

Korkut Boratav’ın üniversitedeki görevine ise 1983 yılında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca son verilmiştir. 1984 ve 1986 yılları arasında Zimbabwe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Korkut Boratav, Danıştay kararı ile tekrar Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dönmüş ve 2002 senesinde emekli olmuştur.

Cumhuriyet Gazetesi’nde iktisat yazıları yazmış, 1997 senesinde TÜBA Hizmet Ödülü almıştır.

Araştırma alanları ise Türkiye Ekonomisi, Uluslararası İktisat, Gelişme İktisadı ve İktisat Politikası’dır. Günümüzde soL gazetesinde her pazar günü yazıları yayınlanmakta, Praksis dergisi Danışma Kurulu üyesidir.

Korkut Boratav kitapları, eserleri;

1980’li Yıllarda Türkiye’de Sosyal Sınıflar ve Bölüşüm
İstanbul ve Anadolu’dan Sınıf Profilleri
Yeni Dünya Düzeni
Türkiye Tarihi 5 – Bugünkü Türkiye 1980 – 1995
Bir Krizin Kısa Hikayesi
Türkiye Tarihi 4 – Çağdaş Türkiye 1908 – 1980
Marksizm ve…
Türkiye’nin Faşizmleri ve AKP
Dünyadan Türkiye’ye İktisattan Siyasete
Komünist Manifesto
Emperyalizm, Sosyalizm ve Türkiye
Türkiye İktisat Tarihi.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz