Komet

0

Komet hakkında merak edilenler. Aslen nereli? gerçek ismi nedir? eğitimi, çalışmaları, kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1941 yılının Temmuz ayında dünyaya gelen GÜrkan Coşkun aslen Çorum doğumludur. Mimar Sinan Üniversitesi o dönemdeki ismi ile İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim görmüş, Zeki Faik İzer ve Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyelerinde çalışmalarda bulunmuştur.

1971 senesinde Avrupa sınavını kazanan Komet ardından Fransa Paris’e gitmiş ve Vincennes Üniversitesi’nde devam etmiştir. Hem yurtiçinde, hem de yurtdışında bir çok grup sergisine katılmış, 1967 senesinde Uluslararası Kültür Şenliği Sergisinde 2. resim ödülünü kazanmıştır. 1974 yılında ise ilk kişisel sergisini Rouen’de açmıştır. Ülkemizde 15, Paris’te 9, Viyana, Lozan, Brüksel ve Salzburg’da birer kişisel sergi açmıştır. Günümüzde yaşantısını Fransa Paris’te sürdüren Komet günümüze kadar pek çok uluslararası sergiye katılmıştır.

1980’lerin yeni figürasyon ismi verilen anlayışı içinde kendisini kabul ettiren sanatçı, ton değerlerine dayalı bir renk anlayışı içinde boyayı saydam olabilecek kadar ince kullanmış ve dışavurumcu bir yaklaşım sergilemiştir.

Genellikle eserlerinde hayal ile gerçeği harmanlayan çalışmalar yapmıştır. Geçmiş yıllardan itibaren şiir çalışmaları ile de dikkat çeken ünlü ismin şiirleri 2007 senesinde kitap olarak yayınlanmıştır.

Komet anlamı nedir?

Anlamı Kuyruklu Yıldız’dır. Bu ismi bir müzik grubunun da kullanmasından dolayı esinlenerek kullanmaya başlamıştır.

Ender gravür ustaları arasında gösterilen sanatçı, 2004 senesinde Koşarak Geldim Çorabı Deldim, 2007 yılında ise Olabilir Olabilir (Şiir) isimli kitapların altına imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz