Kerem Kınık

Kerem Kınık yaşanan deprem felaketinin ardından vatandaş tarafından merak edilen isim olmuştur. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca kariyeri, eğitimi, biyografi ve hayatı.

Kerem Kınık Kimdir?

Kerem Kınık Kızılay Genel Başkanı’dır. Akademik çalışmaları boyunca İstanbul’da ikamet etti. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Bezmialem Üniversitesi’nde Afet Tıbbı Doktorası yaptı. Eğitiminin ardından kariyerine devam eden Dr. Kınık, çeşitli görev ve sorumluluklar üstlendi. Uzun yıllar Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yönetici olarak çalıştı.

Daha sonra kariyer yolculuğunda İstanbul İl Meclisi’nde Meclis Üyesi ve Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görevler üstlendi. Meclis Üyeliği yaptığı dönemde Avrupa Bölgeler Meclisi Sosyal Politika ve Halk Sağlığı Komisyonu’nda (AER) İstanbul İlini temsil etti. Dr. Kınık aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında çeşitli sağlık ve teknoloji şirketlerinde Genel Müdür olarak görev yapmıştır.

Dr. Kınık halen Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde (SBÜ) Acil Durum ve Afet Yönetimi ve Afet Tıbbı programlarında Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Akademik kariyeri boyunca afet tıbbı, insani yardım, göç politikaları, kalkınma, insancıl hukuk ve insani diplomasi alanlarında birçok bölüm ve makalenin yanı sıra ortak yazarlık kitaplarının yazarlığını yapmıştır.

Dr. Kınık’ın insancıllığa ve insani yardım kuruluşlarına olan hayranlığı ve ilgisi, öğrencilik yıllarına kadar uzanan hayatının erken dönemlerinde başlamıştır.

İnsani yardım ve koruma alanında çalışan çeşitli kuruluşlarda gönüllü olarak çalıştı. Kosova Savaşı ve 1999 Marmara Depremi sırasında Dr. Kerem Kınık gönüllü doktor olarak çalıştı.

Akademik, gönüllü ve mesleki yolculuğu boyunca edindiği kişisel ve mesleki deneyimler, onu Başkan olarak görev yaptığı Doctors Worldwide Türkiye’ye götürdü. Orada, Dr. Kınık birçok çatışma ve afet bölgesinde, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Somali, Filistin, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijer, Kenya, Yemen, Sudan, Pakistan ve Uganda’da çeşitli insani yardım faaliyetlerini ve projelerini yönetti.
kerem kinik3
Dr. Kerem Kınık, 2004 yılında Türk Kızılayı’ndaki uzun yolculuğuna adım attı. Onurlu bir şekilde yürüttüğü Türk Kızılayı’na ilk olarak gönüllü olarak katıldı. Ardından 2015 yılında Başkan Yardımcılığına seçildi. Bir yıl sonra 2016 yılında Türk Kızılayı’nın Genel Başkanlığı’na seçilen birçok atılım ve dönüşüme imza attı.

Türk Kızılayı’nın lideri olarak, Ulusal Dernek’in genel sürdürülebilirliğini, operasyonlarını ve hesap verebilirliğini artıran yönetişim, strateji ve vizyon değişikliklerini üstlendi. Türk Kızılayı, Cumhurbaşkanlığı döneminde yönetişim ve yönetimini yeniden yapılandırma, kurumsal gelişim, çalışma, etkinlik, verimlilik ve uluslararasılaşma düzeylerini artırma konularında önemli mesafeler kat etti. Vizyoner ve değişim yönetimi yaklaşımıyla, Dr. Kınık’ın liderliğinde, Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yönetim liderlik ekibiyle, geçmişin başarılarının üzerine inşa etmek ve önemli uyarlamalar yapmak için bir organizasyonel dönüşüm süreci başlattı. hızla artan ulusal ve uluslararası insani ihtiyaçlar.

Akademi, özel sektör ve insani yardım kuruluşlarındaki uzun yolculuğu, 2015-2017 yılları arasında Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Yönetim Kurulu’nda Türk Kızılayı’nı temsil ederek bir sonraki adıma geçmesini sağladı. Bunu sürdüren Dr. Kerem Kınık, Kızılhaç Kızılay Hareketi’ne yaptığı katkıları, IFRC Avrupa ve Orta Asya Başkan Yardımcılığına adaylığı ile devam ettirme kararı aldı. 2017 yılında Antalya’da gerçekleştirilen 21. Genel Kurul Toplantısı’nda Dr. Kerem Kınık, IFRC Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş ve görevine devam etmektedir.

Dr. Kınık aynı zamanda uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele etmek için çok çalışan güçlü bir aktivisttir. Dr Kınık, uyuşturucu ve diğer madde bağımlılıklarının önlenmesi konusunda uzmanlaşmış bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Yeşilay’ın Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Bu şapka ile bilinçlendirme ve risk azaltma programlarına katkıda bulunuyor.

Dr. Kınık, uzun ve çeşitli kariyer yolunun yanı sıra, zamanını farklı eğlence faaliyetlerine ayırmıştır. Dr. Kınık, müzik parçaları besteleyen ve şarkılara söz yazan söz yazarı bir müzisyendir. İngilizce ve orta derecede Arapça bilmektedir. Üç çocuk babası ve üç çocuk dedesi olan Kınık Bey, Hatice Öztürk Kınık ile evlidir, Dt. Kınık ailesinin hayvanlara karşı özel bir sevgisi ve hayvanlara karşı kalplerinde derin bir yeri vardır.

Kerem Kınık Nereli?

Kerem Kınık Malatya’lıdır. Aslen Malatya Hekimhan nüfusuna kayıtlıdır.

Resmi twitter hesabı @drkerem ‘dir.

Kaynak: https://keremkinik.com/biography/

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz