Kemal Okuyan

Kemal Okuyan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri ve Merkez Komite üyesi. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Kemal Okuyan Kimdir? Aslen Nereli?

1962 doğumlu Kemal Okuyan doğma büyüme İzmirlidir. Çocukluk ve gençlik yılları İzmir’in yanı sıra dönem dönem İstanbul’da geçmiştir. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’ni tamamlamıştır. Üniversiteyi ise Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Bölümü üzerine tamamlamış ve mezun olmuştur.

Kemal Okuyan Siyaset Hayatı:

Lise döneminde TİP içerisinde siyaset ile ilgilenmeye başlamıştır. 1980’de 11 ay yayınlanmış olan Sosyalist İktidar dergisi’nde yer almış, ilk yazılarını bu dergide kaleme almıştır.

1986 senesinde, Gelenek Dergisi yayın hayatına başlamış, çevresinde oluşan hareketin önder kadrosu içerisinde yer almıştır. Ayrıca bu hareketin partileşme sürecinde önce Sosyalist Türkiye Partisi’nde bulunmuştur. Daha sonra ise Sosyalist İktidar Partisi bünyesinde bir çok görev almıştır. 11 Kasım 2001 tarihinde Sosyalist İktidar Partisi, Türkiye Komünist Partisi ismini almıştır. Parti’nin Merkez Komitesi üyeliğini sürdürmüştür.

Türkiye Komünist Parti’nin bölünme sürecinde Komünist Parti kanadında yer alan Okuyan, partiyi çeşitli uluslararası toplantı ve etkinliklerde temsil etmiştir.

2012 yılının Ekim ayından 2014 yılının Haziran ayına kadar yayınlanmış olan günlük gazete soL’un genel yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

Kitapları, Eserleri:

Günümüzde https://haber.sol.org.tr internet web sitesinde yazmaya devam etmektedir. Ayrıca yayınlanmış bir çok eseri bulunan Okuyan’ın kitapları ise şu şekildedir.

Demokrasiye Aykırı Yazılar
Asker Partisi Ne İstiyor?
Sivil Toplum: Devletin Büyümesi
Stalin’i Anlamak
Türkiye’de Sosyalizmin İktidar Arayışı
Ne Yapmalı”cılar Kitabı
Sosyalist Devrim Teorisi
Sovyetler Birliği’nin Çözülüşü Üzerine Anti-Tezler
Ergenekon ve AKP Arasında Sıkışan Sol
Türkiye Solunun Yurtseverlik Sınavı (2013)
Devrimin Gölgesinde: Berlin-Varşova-Ankara 1920 (2019)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz