Kazım Koyuncu

Karadeniz müziğinin efsane isimlerinden Kazım Koyuncu 1971 yılında Artvin Hopa Yeşilköy (Pançol’)da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarında Kemençeci yaşar lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın türküleri ile büyümüştür. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitim görürken siyasi nedenlerden dolayı okulu yarıda bırakmıştır. Ardından 1992 senesinde müzik hayatına adım atmıştır. Uzun yıllar Türkçe, Lazca, Hemşince ve Gürcüce şarkılar seslendirmiştir.

Kendisini ben bir müzisyenim, Karadenizliyim ama asıl tam olarak Devrimciyim diye tanımlamıştır. Bir röportaj’da kendisinin ne olursa olsun doğru bildiğim ne varsa açıklarım bundanda hiç bir zaman çekinmemişimdir açıklamasını yapmıştır.

2001 yılında Viya, 2004 yılında Hayde ve 2006 yılında Dünyada Bir yerdeyim isimli albümleri müzik piyasasındaki yerini almıştır.

7 Kasım 1971 yılında dünyaya gelen Kazım Koyuncu 25 Haziran 2005 senesinde 33 yaşında iken akciğer kanseri’ne yenik düşerek İstanbul’da hayatını yitirmiştir. Usta yorumcu, sanatçı Kazım Koyuncu aslen Artvin Hopa’lıdır.

Kazım Koyuncu’nun mezarlığı Artvin’in Hopa İlçesi’nde doğduğu köy Pançol’da fındık ağaçlarının çevrelediği köy mezarlığındadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz