Kadri Gürsel

1

Kadri Gürsel hakkında merak edilen aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1961 yılında dünyaya gelen gazeteci, yazar Kadri Gürsel İstanbul doğumludur. Twitter hesabından yapmış olduğu bir açıklamada baba tarafından aslen Trabzon’lu olduğunu dile getirmiştir. Ankara’da Yeni Gündem dergisi ile 1986 yılında gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Daha sonra Cumhuriyet, Güneş, Saban ve Nokta dergi ve gazetelerinde editör ve muhabir olarak görev yapmıştır.

1980 darbe döneminde tutuklanmış ve 3 sene hapis yatmıştır. 1993 yılında İstanbul muhabiri olarak çalıştığı dönemde TRS’nin Kuzey Irak’ta pkk’ya yönelik Çelik Harekatı’nı izlemek için gittikleri görevde Nusaybin’de pkk teröristleri tarafından kaçırılmış 26 gün tutulmuş ardından Şırnak’ta serbest bırakılmıştır.

Bu dönemde yaşadıklarını ve gözlemlediklerine Dağdakiler isimli kitaba döken Kadri Gürsel 2016 yılında pkk, kck, fetö ve pdy gibi örgütler ile ilişkisi bulunduğu gerekçesi ile tutuklanmıştır. 2017 yılında serbest bırakılmıştır.

Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak okumuştur. Nazire Gürsel ile evli’dir, bu evliliğinden Erdem Gürsel isminde bir oğlu vardır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz