Kadir İnanır

Yeşilçam ve Türk filmlerinin usta aktörü Kadir İnanır kendisi gibi tiyatro oyuncusu Jülide Kural ile uzun süredir birliktedir.

Bugüne kadar hiç evlenmemiştir. 1949 Ordu Fatsa doğumlu olan sanatçı ve oyuncu Kadir İnanır aslen Trabzon Sürmene’lidir.

İlköğretim eğitimini Fatsa’da tamamlamış ardından İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı olarak okumuştur. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü mezunudur.

1967 senesinde Ses Dergisi tarafından düzenlenen Sinema Artisti Yarışmasında finale kalmış, sonraki sene Saklambaç Gazetesinin düzenlemiş olduğu Fotoroman Artisti Yarışmasında ise birinci olmuştur. O dönemden itibaren bir süre fotoromanlarda oynayan Kadir İnanır 1968 yılında sinema dünyasına adım atmıştır.

Günümüzde ekranlarda sıkça Sigortam net firmasının reklam yüzü olarak yer almaktadır. Kadir İnanır’ın unutulmayan bazı filmleri Selvi Boylum Al Yazmalım, Tatar Ramazan, Bir Yudum Sevgi, Ölüm Yolu, Fırtına, Elveda Katya, Emanet, Kavgamız, Katırcılar, Bitirimler Sosyetede, Üç Arkadaş, Karılar Koğuşu, Son Cellat, Acılar Paylaşılmaz, Hüzün Çemberi, Yedi Uyuyanlar, Umut Hep Vardır, Film Bitti, Bedel, Ah Gardaşım.. Ayrıca bir çok dizidede rol almıştır.

Son dönemlerde siyasi söylemleri ve ifadeleri ile gündeme gelmiş ve olumlu olumsuz bir çok tepkiye maruz kalmıştır.

9 Yorumlar

  1. Kadir inanıra yıllardır hayranım onu çok seviyorum ama şimdiye kadar kendisinin jülide hanımla evli oldunu bilmiyordu belkide istemedim öğrenmek ünlü aktörü çok seviyorum benim hayatımın anlamı kendisini görme ümüdiyle yaşıyorum .

  2. necla kadın. hdp li eşkiya ya bu kadar aşıksan dağda bunlardan çoook var .Git oraya. Eminim onlar sana kadir aganı aratmazlar . hatta unuttururlar. 😀

  3. Kadir inanır ordu fatsalı olabilir ama aslen kürt kökenlidir büyük babası kürt ve kürtlerin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan

  4. kürt falan değil ya aslen trabzon sürmeneden ama her taraftanda her ırktanda her mezhepdende kötü insanlar çıkabiliyor onun için genelleştirmek çok yanlış

  5. Kadir İnanır çok başarılı bir oyuncu ayrıca çok karizmatik ve yakışıklı. Yıllarca Türk sinemasına emem vermiş emektar bir oyuncu. Şimdi kalkıp siyasi söylemlerinden dolayı adama sövmeye hakkınız yok. Keşke kendisi gibi güzel güzel çocukları da olsaydı. Allah’tan kendisine hâyırlı uzun bir ömür diliyorum.

  6. adam ordulu kardeşim ona bakarsan benim dedemin dedesinin dedeleri sivasa dayanıyor ardından samsunda gezmişler en son orduya yerleşmişler ne yani şimdi ben sivaslımıyım samsunlumuyum ordulumuyum ?kardeşim ben öz ve öz orduluyum dur kimlikte ne yazarsa o kadir inanırda orduludur iyi ki adam bi hdp liler ile resim çekindi sizinkilerde zamanında megri megri dediler ama bişey olmadı siz yapınca olmuyor

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz