Jilber Barutçiyan

Jilber Barutçiyan kaç yaşında? kimdir? doğum yeri, doğum tarihi ve merak edilen bir çok sorunun cevabı ile kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1962 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Jilber Barutçiyan’ın gençlik yılları, dalgıçlık, balıkçılık ve dağcılık gibi doğa sporları ile geçmiştir. Doğaya duyduğu ilgi okul yıllarında da kendisinin izciliği seçmesine sebep olmuştur.

Galatasaray Lisesi’nden 1982 yılında mezun olmuş ardından 2 sene İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji üzerine eğitim görmüştür. Üniversite eğitiminin ardından İsviçre’ye yerleşmiş ve İsviçre’de mantar’a merak duymaya başlamış ve kısa sürede mantar toplamaya başlamıştır. İlk başlarda sadece yemek için bir iki cins mantarı toplayan Jilber Barutçiyan sonralarında bunu hobi ve iş haline getirmiştir. Ardından kurslar, seminerler, okumuş olduğu yüzlerce kitap ve doğada geçen binlerce saatin sonrasında mantar uzmanı olmuştur.

Jilber Barutçiyan araştırmaları, çalışmaları, kurs ve eğitimleri;

Günümüzde dünyanın hiç bir yerinde Mikoloji kürsüsü bulunmamaktadır, bu nedenle Jilber Barutçiyan’da Mikoloji diplomasına bu nedenle sahip değildir. Sadece İsviçre Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirmiş olduğu VAPKO isimli kuruluş, yaklaşık 50 yıldan bu yana mantar uzmanlığı kursları ve diploması vermektedir. Barutçiyan’da bu kurslara katılmış, 2006 senesinde uzmanlık sınıfını bitirmiş ve sınavları başarı ile vererek bu diplomayı almıştır. Bu diplomaya İsviçre dışında yaşayıpta sahip olan tek kişidir.

Uzun araştırmalar ve çalışmaların ardından tekrar Türkiye’ye dönen Jilber Barutçiyan devamında ülkemizde bulunan mantar zenginliğini gözler önüne sermiştir. Ancak mantar hakkında bilimsel kaynakların yetersiz olması ve eğitimsizlik ve bilinçsizlik nedeni ile ölümle sonuçlanan zehirlenme vakalarının gözlemlemiş, daha sonra bu konu ile ilgili bir kitap yazmaya karar vermiştir. 2012 yılında ise Türkiye’nin mantarları isimli bir kitabın altına imzasını atmıştır.

Türkiye’nin 4 bir yanında araştırmalarını sürdüren Jilber Barutçiyan, uzun yıllardır gazete, dergi, televizyon programları, konferans ve arazi çalışmaları ile mantarlarrı tanıtmakta ve bu konu üzerine eğitimler vermektedir.

Yaklaşık 25 yıldır mantarlar üzerine çalışmalarını sürdüren Barutçiyan ayrıca bilgi birikimini amatör olarak mantar toplamak isteyen kişiler ile paylaşmakta onları bilinçlendirmektedir. Diğer bir yandan mantar merakı olan insanlar için Türkçe ve Fransızca kurslar vermektedir. Kurs ortalama 5 saat teori ve 1 günlük arazi çalışmalarından oluşmaktadır. Amacı ise mantar hakkında genel bilgiler vermenin yanı sıra, zehirlenme risklerini ortadan kaldırmak ve bir kaç çeşit lezzetli ve değerli mantarı tanımalarını sağlamak, doğa sevgisini arttırmaktır. Son olarak Jilber Barutçiyan’ın aslen nereli olduğu ve evli mi? medeni durumu gibi soruların cevaplarına henüz ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz