Jan Nahum

Jan Nahum Otomotiv Sektörünün öncü isimleri arasında yer almaktadır. Aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1950 yılında aslen Ankara’da dünyaya gelen Jan Nahum İstanbul Robert Koleji’ni tamamlamıştır. Ardından, İngiltere Londra’da, Royal College of Art (RCA)’da, her sene dünyada sadece 4 öğrencinin kabul edildiği Otomotiv Dizayn bölümünde, Ekonomik Araç üzerine yapmış olduğu araştırması ile o senenin Penguen Tasarım Ödülünü kazanmıştır.

Jan Nahum ailesi;

Claude Nahum isminde bir kardeşi vardır. Babası Bernar Nahum, Haliç taraflarının sakinlerinden ve İstanbul’un Musevi cemaatinden orta halli bir esnafın çocuğudur. Babası Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un ortağı ve yakın çalışma arkadaşı’dır ve Anadol arabasının üretimine öncülük etmiş bir isimdir. 1995 yılında vefat etmiş, İstanbul Zincirlikuyu Musevi mezarlığına defnedilmiş’tir. Ailesi Adrian Streather’in yayınladığı Monsieur Bernar Nahum adlı biyografide detayları ile anlatılmıştır.

Jan Nahum evlidir ve bu evliliğinden üç evladı vardır.

1973 senesinde Otosan bünyesinde iş hayatına Proje Mühendisi olarak adım atmıştır. 1975 yılından sonra 9 sene Koç Holding’in Ar-GE Merkezi bünyesinde sırası ile bölüm dizayn başkanı ve koordinatörü olarak görev yapmıştır.

1984 senesinde Otokar’a geçmiş 10 sene şirketin Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir. Ayrıca yine Otokar’ın Land Rover ve zırhlı araç üretimi ile savunma sanayiinde faaliyet göstermesinde büyük rol oynamıştır.

3 sene Koç Holding Fiat ortaklığında yer alan Tofaş bünyesinde Genel Müdürlük yapmıştır. 2004 senesine kadar Tofaş’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve FİAT S.P.A’nın Uluslararası İş Geliştirme Bölüm Başkanlığını üstlenmiştir.

2004 yılında Karsan Otomotiv’in yönetim kurulu üyesi olmuş, 2005 ve 2007 yılları arasında Petrol Ofisi Genel Müdürlüğünü sürdüren Jan Nahum, 2005 senesinde ise aile firması Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin kuruluşuna öncülük etmiştir.

Jan Nahum günümüzde Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığı ile birlikte 2008 itibari ile Karsan’ın murahhas azası görevini devam ettirmektedir. 2013 yılında otomotiv sektörüne yapmış olduğu katkılarından dolayı, Okan Üniversitesi Senatosu kararı ile Onursal Doktora ünvanı verilmiştir.

Uzmanlık alanları otomotiv, dizayn, endüstri mühendisliği ve enerji.

2017 yılında Yerli Otomobil ile ilgili yaptığı açıklama da hayalin gerçek olduğunu. Vizyon konduğu, babayiğitlerin bulunduğu ve gerekli odaklanma ve irade konulması halinde 4 sene gibi bir sürede araç yapılabileceğini belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz