Jamiroquai

İngiliz asıllı grup Jamiroquai’nin kurucu üyesi Jason Kay 1969 yılında İngiltere Manchester’da dünyaya gelmiştir. Jaz şarkıcısı olan Jay Kay, grup ile birlikte 70’lerin müziğini house ritmi ile birleştirmiş ve dünyanın her yerinde listelerin üst sıralarında yer almayı başarmıştır.

Bir diğer kurucu üye İngiliz müzisyen ve söz yazarı Toby Smith grupta klavyeci ve yazar olarak çalışmalar gerçekleştirmiş, 2017 yılında İngiltere’de yaşamını yitirmiştir.

Grubun ismi Jamiroquai ise bu isimde Iroquois adlı yerli Amerikalı bir triple ve müzikten gelen kelime Jam’in birleşmesi ile oluşturulmuştur.

İlk single çalışması 1992 yılının sonlarına doğru çıkan When You Gonna Learn isimli çalışmadır. Grup bugüne kadar bir çok üyeye ağırlamış, en son günümüzde grupta yer alan isimler ise Jay Kay, Hazel Fernandez, Valerie Ettienne, Lorraine McIntosh, Derrick McKenzie, Rob Harris, Sola Akingbola, Matt Johnson, Jim Corry, Malcolm Strachan, Dee Lewis, James Russell, Mike Smith, Howard Anderson, Stuart Zender ve Paul Turner’dir.

Tabloda belirtilen doğum tarihi, doğum yeri ve gerçek isim grubun kurucu üyesi Jay Kay’a aittir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz