İsmail Hakkı Karadayı

TSK 22. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 1932 senesinde Çankırı’da dünyaya gelmiştir.

Kara Harp Okulu, Uçak Savar Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi ile eğitim hayatını tamamlamış Kurmay Subay olarak çeşitli komutanlıklarda Şube Müdürlüğü, Kara Harp Okullarında Öğretmenlik, Orta Doğu Ülkelerinde Askeri Ateşelik, Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Hareket Başkanlığı Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Ardından Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı sonrasında Tümgeneral rütbesine terfi etmiştir.

İki sene Tümen Komutanlığı ve Bilahare Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı yapmıştır. 1985 senesinde Korgeneral olarak Kolordu Komutanlığı, Orgeneral olarak Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı yapan İsmail Hakkı Karadayı 1. Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapmıştır.

30 Ağustos 1994 tarihinden itibaren ise Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmış 28 Şubat döneminde bu görevi sürdürmüş, 1998 yılında yaş haddinden emekli olmuştur.

Evli ve iki çocuk babası olan İsmail Hakkı Karadayı iyi derecede Fransızca bilmektedir.

28 Şubat Darbe döneminde görev yapan Karadayı hakkında 2017 yılında müebbet hapis istemi ile yargılanacağı yönünde haberler gündeme gelmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz