İlhan Tok

1937 doğumlu Hafız İlhan Tok Hafız Hilmi Ak’tan hafızlık eğitimi almıştır.

Eğitimin ardından Tahir KARAGÖZ Hoca efendi ile musiki üzerine çalışmalar yapmıştır. İstanbul Üsküdar’da müezzin olarak göreve başlayan İlhan Tok 25 yıllık hizmetini Üsküdar Yeni Cami İmam Hatibi olarak tamamlamıştır.

1981 senesinde İslam ülkeleri arasında gerçekleştirilmiş olan Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda ülkemizi temsil etmiştir. Günümüzde sesli ve görüntülü olarak hatim kayıtlı hem ülkemizde hemde dünyanın bir çok ülkesinde yayınlanmaktadır.

Ayrıca tasavvufi şiirler yazan İlhan Tok Hocaefendi’nin şiirlerinden 60 adeti çeşitli makamlarda kendisi tarafından bestelenmiştir.

Garip mahyasını şiirlerinde kullanmış, kendisini Kur’an-ı Kerim’in kölesi olarak tanımlamaktadır.

2006 senesinden beri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ankara Müftülüğü’nün organize ettiği Tashih-i Huruf kurslarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Aslen Düzce’lidir ve Düzce’nin Develi Besni ismi ile bilinen köyünde dünyaya gelmiştir. Ailesi ortalama 40 hanelik bir köyün mütevazi bir hanesidir.

Annesini, babasını ve babaannesini çok küçük yaşlarda iken yitiren hocaefendi bu nedenle tahsilini okul eğitimi ile değilde alaylı medreseli olarak medrese usulü tamamlamıştır.

6 kardeş olan İlhan Tok ailenin ikinci çocuğudur. 1963 yılında Ferizan Hanımefendi ile evlenmiş ve bu evliliğinden Hayrunnisa ile Esra isimlerinde ikiz kızları ve Selim isminde bir oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz