İhsan Süreyya Sırma

0

1944 yılında dünyaya gelen yazar, İslam Tarihi Uzmanı ve Öğretim Görevlisi İhsan Süreyya Sırma aslen Siirt Pervari İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

İlköğretim eğitimini memleketinde tamamlamış ardından Siirt Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Çok iyi derecede İngilizce, Farsça, Fransızca ve Arapça bilen İhsan Süreyya Sırma evlidir ve bu evliliğinden üç evladı vardır.

Üniversite döneminde harçlığını çıkarabilmek için Batman Türk Petrollerinde çalışmıştır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığında memurluk yapmıştır. Üniversite eğitiminin ardından Siirt Lisesi’nde öğretmenlik yapan İhsan Süreyya Sırma Fransa’da Paris College de France’da İslam Tarihi dalında Doktora yapmıştır.

1973 yılında İslami İlimler dalında Doktor olarak Türkiye’ye dönüş yapmış ve bir sene Erzurum Atatürk Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi Rektörlüğü görevini üstlenmiştir. 1974 senesinde aynı üniversitede İslam Tarihi Doktoru olarak görev yapan İhsan Süreyya Sırma 1980 senesinde Doçent ve 1989 yılında Profesör olmuştur. Ardından Sakarya Üniversitesi’nde İslam Tarihi Öğretim Üyesi olarak görev yapmış ve 1995 senesinde emekli edilmiştir.

İBB Başkan Danışmanlığıda yapmıştır. Bugüne kadar İslam Tarihi üzerine 30 kitabı ve 200’den fazla ilmi makalesi yayımlanmıştır. Bugüne kadar Milli Gazete, Yeni Şafak, Zaman ve Yeni Devir gibi gazetelerde makaleler yazmış Kanal 7 ekranlarında ise Seyahatname isimli tarih programını hazırlamış ve sunmuştur.

İlginizi Çekebilir :   Yasin Aktay

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz