İhsan Eliaçık

İhsan Eliaçık özellikle televizyon ekranlarında katıldığı bir çok program ile ekran severler tarafından takip edilmektedir.

Müfessir, yazar ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık aslen Kayseri İncesu’ludur. 1961 yılının Aralık ayında Başköy – Boğazlıyan’da dünyaya gelmiştir. Tomarza Yavuz Selim ve Turan Emeksiz İlköğretim okulları ile Tomarza Okulu’nu tamamlamış ardından Kırşehir Lisesi’nden mezun olmuştur.

1980 darbe döneminde Akıncılar davası ile yargılanan İhsan Eliaçık bir sere Ankara Mamak cezaevinde hapis yatmış daha sonra serbest kalmıştır.

Kayseri Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan İhsan Eliaçık 1991 yılında İstanbul’a taşınmış iki sene yayıncılık yapmıştır.

Bu dönemde ilk kitaplarını İtikat, İslam ve Sosyal Değişim ve Devrimci İslam üzerine yazmıştır.

2 sene sonra tekrar memleketine dönmüş 1999 yılına kadar Kayseri’de Birlik Fm radyosu kurucuları arasında yer almış, yayın yönetmenliğini üstlenmiş, beş sene Kayseri Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Ayrıca İstanbul’da çıkmakta olan Değişim Dergisi’nin yazarlık ve yine yayın yönetmenliğini üstlenen İhsan Eliaçık 28 Şubat döneminde 30 civarında hakkında davaya maruz kalmış iki sene tutuklu olarak cezaevinde yatmış ardından davaların tamamından beraat etmiştir.

2002 yılında tekrar İstanbul’a taşınmış, 4 yıl Yarın Dergisi, 1 yıl Bilgi ve Düşünce Dergisi’nde, 2 senede Hayat Dergisinde yazarlık yapmıştır.

2006 senesinde İnşa Yayınlarını kuran Eliaçık bugüne kadar toplam 22 kitaba imzasını atmıştır. Evlidir ve bu evliliğinden iki oğlu, üçte kızı vardır.

1 Yorum

  1. Saygıdeğer İhsan Hocam, en derin en samimi selam ve saygılarımı sunarım.Hocam sana bir sorum var. Kimilerine göre Türkiye “darülharp” ülkesi olduğu için “şer’i” kurallara göre yönetilmediği için. çalıp çırpmanın mübah olduğunu. hatta sevap olduğunu söyleyenler var. Bu konuda yazarsanız çok sevineceğim. En derin selam ve saygılarımla…

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz