İbrahim Kaboğlu

1950 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Akademisyen ve Türk Anayasa Hukukçusu kimliği ile tanınmaktadır. Aslen Artvin İli, Borçka İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan İbrahim Kaboğlu daha sonra Limoges Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi bünyesinde Doktora çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 1987 senesinde Doçent, 1994 senesinde ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olmuştur.

2003 senesinde Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanlığına getirilmiş, bu görevini sürdürdüğü dönemde Azınlık ve Kültürel Haklar Raporu’nu açıklarken fiziksel şiddete maruz kalmış, ardından hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. 2008 senesinde halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan kendisine açılan davada şiddeti teşvik etmediği gerekçesi ile beraat etmiştir.

En son Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürürken üniversiteden ihraç edilen İbrahim Kaboğlu, 2007 senesinden bu yana Birgün gazetesi bünyesinde yazmaktadır.

2018 yılında ise milletvekilliği için Cumhuriyet Halk Partisinden aday adayı olduğu açıklanmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz