Hayko

1949 doğumlu usta sanatçı müzik severler tarafından Hayko sahne ismi ile tanınmaktadır. Asıl ismi ise Hayık Aram Tataryan’dır. Ermeni asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sanatçı İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kova burcudur.

Özellikle 1980’li senelerde ciddi bir dinleyici kitlesine hitap eden Hayko o dönemde seslendirdiği Acıyla Dolu yada Buruk Acı isimli şarkısı ile müzik severlerin büyük beğenisini kazanmıştır.

Türkiye’de siyasi problemlerin çok yoğun olduğu 70’li yıllarda sahnede Ermenice şarkı söylemiş, ayrıca TRT’de ilk kez Rumca ve Ermenice şarkı söyleyen isim olmuştur. Tavernalarda tabak kırma ve peçete savurma furyasını başlatan isimde olan Hayko, basketbolcu veya futbolcu olmak istediğini ancak şans eseri şarkıcı olduğunu belirtmiştir.

Özel Feriköy Ermeni İlköğretim ve Ortaokulundan mezun olan Hayko günümüzde yaşantısını Marmaris İçmeler’de sürdürmektedir.

İki kez evlenmiştir. İlk evliliğini Araksi Osepyan ile gerçekleştirmiş bu evliliğinden 1970 doğumlu kendisi gibi şarkıcı olan oğlu Alex vardır.

İkinci evliliğini ise 1973 yılında Türkiye Güzeli seçilen Yıldız Arhan ile gerçekleştirmiş bu evliliğindende sunucu, spiker ve oyuncu olan 1980 doğumlu Aslı Mavitan isminde bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz