KimNereli.net

Hasan Tahsin

Hasan Tahsin (Hasan Tahsin) Kimdir?

Tanınmış Kişiler

10 Şubat 2018

575 kez okundu

Gerçek adı: Osman Nevres
Rumuz: Hasan Tahsin
Doğum Tarihi: 1888
Ölüm Tarihi: 1919-05-15
Eğitim Durumu: Lisans
Meslek: Yazar
Doğum yeri: Selanik

Hasan Tahsin Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi(Hasan Tahsin)

Hasan Tahsin 1919 yılında İzmir’e çıkartma yapan yunan işgal askerlerine ilk kurşunu sıkan vatansever’dir.Babası Recep Bey’dir. İlkokulu Selanik Şemsi Efendi Okulu’nda okumuş ardından Selanik Feyziye Mektebini tamamlamış ve burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümünden mezun olmuştur. Öğrencilik döneminde Trablusgarp’ı işgal eden İtalya’yı Şeyh Dayef ile birlikte mitinglerde protesto etmiştir. İstanbul’a dönüşünden sonra Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştırmak için çalışan ingiliz Buxton kardeşlerin faaliyetlerine engel olmak görevlendirilen Hasan Tahsin Bükreş’te bir tünelde Buxton kardeşleri öldürmüş ardından 10 yıl hapis cezasına çarptırılmış 1916’da almanların Balkanlara girmesi ile Romanya’dan İstanbul’a dönmüştür.

İstanbul’a dönüşünün ardından İsviçre’ye verem tedavisi için gitmek zorunda kalmış giderken tanınmamak için pasaportuna Hasan Tahsin ismini yazdırmış ardından sürekli bu ismi kullanmıştır. Gerçek Hasan Tahsin ise bahriye yüzbaşısı olan ve Silahçı Hasan Tahsin olarak bilinen Teşkilat-ı Mahsusa’nın silahşörü’dür. 1918 yılında İzmir’e yerleşen Hasan Tahsin Hukuk-u Beşer isimli gazetede yazmaya başlamış isim olarak ise Vatanperver Hasan Tahsin’i kullanmıştır.Türkiye’de kadın haklarını savunan ilk erkek olarak tarihe ismini yazdıran Hasan Tahsin İzmir’e geldiği sene Sudiye Hanım ile evlenmiş ve bu evliliğinden Mehmet Kemal isminde bir oğlu olmuştur. 1919 yılında Hukuk-u Beşer gazetesi Başyazarı olarak katıldığı bir dernek toplantısında kalabalıkta halkı direnmeye çağıran Hasan Tahsin o gecenin ardından sabah 7.30’da Konak Meydanı Kordonboyu’nda beklemiş yunan gemileri karaya yanaşmış 8.55’te ise yunan efzon alayı karaya inmiştir. İzmir’de bulunan onbinlerce yerli Rum yunan bayrakları ve çiçekler ile karşılama yapmış askeri tabur hükümet konağı kışla kokoryalı yönünden karantinaya doğru yürürken Hasan Tahsin kalabalığın içinden çıkıp olmaz, böyle olamaz ellerini sallaya sallaya giremezler diye haykırmış ve yanındaki revolver ile düşmana ateş etmiş ilk anda Jorj Papakostos ve Delaris isimli askerleri öldürmüştür. Ardından tüm tabancasındaki mermileri düşman askerlerinin üzerine boşaltmış yunan alayı bu durumda şok olmuş ardından yunan alayı tarafından ateş açılarak ve süngülenerek öldürülmüştür.

Hasan Tahsin’in bu vatansever ve milliyetçi duruşu Türk Kurtuluş mücadelesinde simge haline gelmiş ve Balıkesir, Aydın gibi illerde direnişler baş göstermeye başlamıştır. Çerkez Ethem’in yunan işgaline karşı efeleri topladığı gün Demirci Mehmet Efe ayağa kalkmış ve, bir genç düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer diyerek savaşma kararı almıştır.

1888 yılında Selanik’te dünyaya gelen Hasan Tahsin yani gerçek ismi ile Osman Nevres 1919 yılında 31 yaşında iken düşman tarafından şehit edilmiştir. İzmir İlk Kurşun Anıtı adına hazırlanmıştır. Ayrıca günümüzde her sene İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması düzenlenmektedir.

Net ve kesin olmasada bilinen kadarı ile naaşının ailesi tarafından Harmandalı yakınlarında bir çiftliğe defnedildiğidir. Ayrıca İstanbul’da gıyabi mezarı bulunmaktadır.


Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Hasan Tahsin
Gerçek adı: Osman Nevres
Rumuz: Hasan Tahsin
Doğum Tarihi: 1888
Ölüm Tarihi: 1919-05-15
Eğitim Durumu: Lisans
Meslek: Yazar
Doğum yeri: Selanik
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

354.812 kez okundu

2.

Tarık Akan

281.397 kez okundu

3.

Mustafa Miraç Kaya

218.918 kez okundu

4.

Volkan Demirel

207.121 kez okundu

5.

Tarkan

199.868 kez okundu

6.

Emre Mor

185.429 kez okundu

7.

Ersay Üner

181.951 kez okundu

8.

Serdar Ortaç

164.928 kez okundu

9.

İrem Derici

160.732 kez okundu

10.

Mustafa Ceceli

155.387 kez okundu

İllere Göre Ünlüler