Hasan Karal

Hasan Karal Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı, (Sivil Toplumla İlişkiler Başkanı) olarak çalışmalarını sürdürüyor. Hakkında merak edilen kimdir? nereli? gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hasan Karal Kimdir? Aslen Nereli?

Eğitimci, ilahiyatçı ve siyasetçi olarak kariyerini sürdüren Hasan Karal aslen doğma büyüme Rize’lidir. Rize İmam Hatip Lisesi mezunudur. Daha sonra, Mısır’da Kahire Azhar University Din Bilimleri Fakültesi’nden başarı ile mezun olmuştur. Ayrıca Uluslararası Beyrut Arap Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi almış ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yapmıştır.

Sivil toplum kuruluşlarında görev alan Karal, Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği kurucusu ve başkanı.
Rize İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği (RİMDER) kurucusu.
Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı yapmıştır.

Rize’de birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuk ve başkanlık görevlerini üstlenmiştir. Kanal 2000 Radyo Televizyonu, Radyo Selâm ve İnsanlığa Selâm Dergisi’nin yönetim kurulu başkanlıkları yapmış, bir dönem Çay sektöründe de yöneticilik yapmıştır.

Ayrıca Diyanet ve Milli Eğitim camiasında görev almış.
Birçok uluslararası toplantı ve organizasyonda yeminli tercümanlık.
AK Parti Rize Kurucu İl Başkanı olarak, (2001-2007) (2009-2011) yılları arasında aralıksız İl Başkanlığı yapmıştır.

24, 25, 26. Dönemlerde TBMM’de Rize Milletvekili olarak görev yapan Karal, ileri derecede Arapça bilmektedir. Evli ve iki çocuk babası’dır. Günümüzde Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz