Hasan Basri Güzeloğlu

1964 yılında dünyaya gelen Vali Hasan Basri Güzeloğlu Ankara doğumludur. Babası Bürokrat Abdülkadir Güzeloğlu 44 yıl farklı kentlerde Kaymakamlık ve Vali Yardımcılığı yapmıştır. Baba tarafından aslen Şanlıurfa’lıdır.

İdareci bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiş, İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini ülkemizin farklı yörelerinde tamamlamıştır.

Ardından Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 senesinde 1. olarak mezun olmuştur.

Aynı sene İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakam Adaylığı sınavına girmiş ve 1. olarak kazanmış, Mülki İdare Amirliği mesleğine adım atmıştır. Şanlurfa Siverek’te ve Kütahya Simav İlçelerinde Kaymakam Vekilliği yapmış, 74. Dönem Kaymakamlık kursunu 2.likle bitirmiş, Kahramanmaraş, Türkoğlu İlçesine atanmıştır.

Daha sonra Elazığ Baskil, Bitlis Güroymak ve Niğde Ulukışla ilçelerinde Kaymakam olarak görev yapmıştır. 2003 yılında ise Gümüşhane Valiliğine, 2004 yılında Karaman, 2006 yılında Samsun, 2010 yılında Mersin, 2014 yılında Kocaeli ve 2017 yılında Diyarbakır Valiliğine atanmıştır.

Hasan Basri Güzeloğlu Ayşe Güzeloğlu ile evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır. İngilizce bilmektedir, ayrıca yayınlanmış bir adet sosyolojik araştırması mevcuttur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz