Hanri Benazus

3

Hanri Benazus medya’da Atatürk’ün leblebilerini yürüten çocuk olarak bir çok röportaj’da adı geçen yazarımızdır. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? gibi bir çok soru merak konusudur.

Hanri Benazus Kimdir?

27 Mart 1930 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. 520 senelik İzmir’li olduğunu belirten Hanri Benazus’un kökeni İspanya’nın engizisyon yıllarında göçenlere uzanmaktadır. İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun olmuş ardından iş hayatına atılmıştır. 1960’lı senelerde Yupi Piliç markası ile tavukçuluk sektörü ile iş hayatını sürdürmüştür. Bir dönem Altay Spor Kulübü Başkanlığı da yapmıştır. İnişli çıkışlı iş hayatı bir süre sonra iflasa kadar uzanmış hatta bir dönem kendisinin yaptırmış olduğu ve sonrasında belediyeye devrettiği huzur evinde yaşamak zorunda kalmıştır.

Özellikle Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonu ile tanınmıştır.

Atatürk ile bir anısında o köylüler ile oturup sohbet ederken bende onun tabaktaki leblebilerini bitirdim. İsmimi sordu, Hanri dedim, bana neden Mustafa, Mehmet, Ahmet değil? Rum musun, Hristiyan mısın, Ermeni misin diye sormadı ve ben o gün Türk oldum demiş, sonrasında hiç bir zaman kendisini azınlık olarak hissetmediğini belirtmiştir. Babasının o yıllarda yaşadıkları köyün kooperatifinde ve İzmir’in işgali sırasında Alsancak Garı’nda katiplik yaptığını dile getirmiştir.


Katılmış olduğu bir televizyon programı ile Sevgi Tanrısever’le tanışmış ve evlenmiştir. Eşi’nin de çocuklar için Atatürk kitabı yazdığını ve tüm etkinliklere birlikte katıldığını aktaran Hanri Benazus’un bugüne kadar kaleme aldığı 55 kitabın 20’si Atatürk ve yakın tarih üzerinedir.

Günümüze kadar ne zaman ve nerede hangi vesileyle çekildiği belli olduğunu belirttiği 5.000 civarında Atatürk fotoğrafı vardır. Dünyanın en geniş Atatürk fotoğraf arşivinin sahibi olan Hanri Benazus, hatta Atatürk ile iki kare resim çekip röportaj yapan Amerika’lı gazeteciden fotoğrafları almak için günü birlik Amerika’ya bile gitmiştir.

Elinde bulunan fotoğraflarının orjinallerinin özel şartlar ile bir bankada saklandığı belirtmiştir. Beş, altı ayrı ortamda da dijital koplara.ı Oradan çoğalttığını, asıllarını kimseye emanet edemediği için taramalarını kendisinin yaptığını belirten Hanri Benazus, bir vakıf kurmak ve hepsini milletimizin emrine sunmak istediğini dile getirmiştir. Sadece emekli maaşı olduğunu, bir vakıf kurma gücü olmadığını söyleyen Benazus, bugüne kadar binlerce sergi açmıştır. Sergiler dışında okullarda derslere katılmaktadır.

Hanri Benazus kitapları, eserleri;

Geçmişten Günümüze Kadınlar ve Kadınlarımız, En GÜçlü Tanık Vicdan, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde Din Adamlarımız, Çanakkale’den Gelibolu’ya. Belgelerle Mustafa Kemal ve Vahdettin, Düşüncenin Istırabı, Ben Kimim Siz Kimsiniz, Bir Millet Böyle Kurtuldu, Atatürk’ün yorumuyla Atatürkçülük, Sevginin Gizemi, Ölümün Pembe Yüzü, İçimizdeki Sessizlik, Gizemlerle Sarmalanmış İçsel Dünyamızın Derinliklerinde, İşte Aşk Budur, Yaşamın içinden Atatürk Anıları, Dünya Şairlerinden Atatürk Şiirleri, Yunus Emre, Mutluluk & Huzur Kapısının Sihirli Anahtarı, Pırıltılar Kıpırtılar, Önce İnsan Olmak, Herşeye Rağmen Aşk, İnsanı Tanıma Sanatı, İnsana Tanınan Ayrıcalık, Gönül Dağarcığımdan Özdeyişler, Niçin Atatürk, Bir Millet Böyle Doğdu Türk Kadınının Uyanışı, Mehmet Akif, Sarıkamış Faciası, Sevginin Işıltılı Dünyası, Vahdettin ve Mustafa Kemal, Mevlana Felsefesi.

Hanri Benazus 16 Ocak 2024 tarihinde 93 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

3 Yorumlar

  1. Çok saygıdeğer bir insan. İş hayatıma yön verenlerden. Hatırını, sormak, anılarını duymak için kendisi ile nasıl temas edebilirim?

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz